FF Aktuálně 6. 4. 2020

Muzeum východních Čech nabízí výstavy online, spolupracovala na nich Katedra pomocných věd historických a archivnictví FF UHK

Muzeum východních Čech v Hradci Králové je v současné době pro veřejnost uzavřeno. Jako alternativu ale začalo prostřednictvím svých webových stránek nabízet online výstavy, které vznikly díky úsilí kolegů z Katedry pomocných věd historických a archivnictví FF UHK.

První online výstava “Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole“ nabízí, prostřednictvím 360 stupňových fotografií, prohlídku původní stejnojmenné statické výstavy, která byla zpřístupněna v roce 2019. Unikátní virtuální prohlídku pomohli připravit Ing. Monika Borkovcová, Ph.D. a studenti oboru Počítačová podpora v archivnictví Jiří Zeman a Zuzana Horníková.

Podle ředitele Muzea východních Čech doc. Mgr. Petra Grulicha, Ph.D., by bez jejich součinnosti nebyl vznik virtuální verze výstavy momentálně možný: „Kvalitní spolupráce s kolegy z univerzity si velice cením, zvlášť proto, že vše dělají ve svém volném čase. Naplno však pracují lidé ze všech oddělení našeho muzea a plní, i přes zpřísněný režim, všechny své ostatní úkoly. Vystavovat ale nemůžeme. Jenže lidé by měli mít možnost potěšit se z krásy muzejních exponátů, zejména v této nelehké době. Proto jsme se rozhodli, kompletně všechny výstavy, které se nyní v muzeu nacházejí, postupně převést do digitální podoby a zdarma – po dobu uzavření – nabídnout veřejnosti.“

Online výstava návštěvníkům nabízí prohlídku fotografií, dokumentů, sbírkových předmětů, případně i audiovizuálních materiálů spojených s danými výstavami. „Virtuální prohlídková trasa je založena na principu skládání panoramatických fotografií a umožňuje návštěvníkovi volný pohyb výstavou s možností získání doplňkových informací na trase. To vše je uzpůsobeno samozřejmě i pro mobilní telefony a tablety. Mám radost z toho, že spolu se studenty mohu muzeu pomoci s využitím technologií, které studenti během studia poznávají,“ řekla Monika Borkovcová z Katedry pomocných věd historických a archivnictví FF UHK.