PdF Absolventi 4. 2. 2021

Česko-polský výraz obrazem i slovem Alžběty Dvořákové získal Cenu Mariana Szyjkowského

Autor: Petra Kubařová

Naší absolventce Alžbětě Dvořákové udělil Polský Institut v Praze ocenění v soutěži o nejlepší bakalářskou práci 2019/2020 zaměřenou na Polsko, v kategorii nepolonistické obory.

Alžběta Dvořáková zvítězila se svou závěrečnou prací Česko-polský výraz obrazem i slovem, která vznikla pod vedením MgA. Jakuba Horského z Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty UHK. Porotu zaujala i praktická část bakalářské práce: Slovníczek. Tvůrčí výstup v podobě ilustrovaného pseudoslovníku česko-polských záludných slov,  tzv. false friends (droga = silniceszukać = hledatpiwnice sklep sklep = obchod).

Nápad na toto téma se zrodil během pobytu na Erasmu v polském Lublinu. Svou cestu za jeho realizací popisuje Alžběta Dvořáková: „Už když jsem se po maturitě hlásila na vysokou školu, z gymplu na grafiku, věděla jsem, že pojedu na Erasmus. Ať už to mělo být kamkoliv. Se vzrůstajícím tlakem na volbu tématu bakalářské práce jsem se k zahraniční studijní cestě upínala ještě víc. Potřebovala jsem se toho ještě spoustu naučit, potřebovala jsem inspiraci. Ač se to ze začátku ,minimálně mému okolí, zdálo absurdní, ze tří možností padla jasná volba na polskou Univerzitu Marie Curie-Skłodowské v Lublinu. Prioritou totiž byla kvalitní úroveň vzdělání v mém oboru. Zároveň jsem během pobytu  v zahraničí nechtěla tzv. prostudovat kalhoty.“

Spojení obrazu se slovem a dobře vystavěná vizuální komunikace je tím, co Alžbětu Dvořákovou v grafickém designu obzvlášť baví. „Právě v polském Lublinu, který si lehce spletete s Lublaní, hlavním městem Slovinska, které se zase všem plete se Slovenskem, jsem měla nejenom možnost ponořit se do všemožných pro mě nových technik, pod vedením fundovaných pedagogů a profesionálů, ale i věnovat se novému jazyku. Někdy tak blízkému a někdy naopak vzdálenému tomu našemu, polštině. Zkráceně by se dalo říct, že stačilo si v pekárně vysloužit znechucený pohled prodavaček při žádosti o czerstwy chléb, aby vznikl první Slovníczek,“ vzpomíná na vznik souboru sítotiskových ilustrací česko-polských záludných slov Alžběta Dvořáková.

Po návratu do Hradce Králové se na základě pobídky od spolužačky ponořila do hry se slovy a obrazy naplno. „Domluvila jsem se s výborným grafikem MgA. Jakubem Horským, podobným nadšencem do severovýchodní kultury a slov, na vedení bakalářky. A  Slovníczek, jakožto praktická část práce už v podobě ilustrovaného pseudoslovníku, postupně dostával svou podobu,“ vypráví Alžběta Dvořáková.

V teoretické části práce si prohlubovala zkušeností získané informace. Například díky fenoménu polského plakátu pochopila, proč i sebemenší výstava je v Polsku běžně obdařena kvalitním tiskovým materiálem. „Důležité je také zmínit, že v krystalizaci mé práce hráli rozhodující roli i Poláci samotní. Alespoň ti, se kterými jsem měla možnost se potkat, bavit, tvořit nebo hrát v hospodě. S úžasem jsem zjišťovala, kolik toho o Češích vědí, jaký k nám mají kladný vztah. Neměla jsem ale pocit, že by se to samé dalo říct i v opačném pořadí. Zůstalo mi hodně vděku a inspirace, což se otisklo do Slovníczku a bakalářské práce Česko-polský výraz obrazem i slovem,“ vysvětluje Alžběta Dvořáková.

Ceny Mariana Szyjkowského jsou udělovány za studentské závěrečné práce vážící se tematicky k Polsku, které jsou obhájeny v daném akademickém roce. Letos byly ceny vyhlašovány potřetí. Kompletní výsledky jsou na webových stránkách Polského institutu.

„Mám ohromnou radost, že téměř dva roky po té, co jsem nastoupila do nočního vlaku směr Polsko, abych tam strávila nezapomenutelný semestr, moji práci ocenili ti nejpovolanější. Spolu s diplomem Ceny Mariana Szyjkowského, který mi přišel poštou, jsem obdržela i nádherný titul Dodělej si knihu. Impuls pro Slovníczek, aby snad v blízké budoucnosti vyšel knižně. Všem, kteří mi na této cestě pomohli, dziękuję z całego serca. Je to pro mě bezcenna zkušenost,“ říká Alžběta Dvořáková a obratem dodává: „Myšleno v polštině!"

Úspěch Alžběty Dvořákové je dokladem a dobrou vizitkou tvůrčí práce na Katedře výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty UHK. V případě tvorby Dvořákové se navíc jedná o několikáté ocenění

Alžběta Dvořáková vystudovala na Pedagogické fakultě UHK bakalářský program Grafická tvorba – multimédia. V Hradci Králové obdržela Cenu primátora města za studentskou tvůrčí práci 2019 a je držitelkou studentské výroční ceny Pedagogické fakulty UHK za mimořádnou tvůrčí činnost v oblasti umění za rok 2019. V průběhu studia získala také ocenění za nejlepší soudobou českou grafickou tvorbu. Se svou prací Zrecykluj, zredukuj, zužitkuj zvítězila na Grafice roku 2018 v kategorii tisk z plochy – počítačová grafika (speciální ceny za grafické techniky). Po absolvování bakalářského programu na UHK nyní v navazujícím studiu pokračuje na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Její tvorbu můžete sledovat na jejím instagramovém účtu.

 

Fotografie: archiv Alžběty Dvořákové
Fotografie portrét: Anna Vitvarová 

Nabídka sekce: Katedra výtvarné kultury a textilní tvorby