PdF Tiskové zprávy 23. 3. 2022

Univerzita udělila čestný doktorát Marku Ebenovi

Autor: Petra Kubařová

Uznávaný moderátor, herec a skladatel Marek Eben získal ve středu 23. března 2022 čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa a Zlatou medaili Univerzity Hradec Králové.

„Marka Ebena považujeme za vzor našim studentům i vyučujícím. Obdivujeme jeho kultivovaný projev, který vyniká nejenom jazykovými a řečnickými kompetencemi, ale i detailní znalostí představovaného tématu. Současně je jeho projev charakterizován respektem k partnerovi dialogu, divákovi, posluchači. Oceňujeme jeho původní tvorbu v oblasti hudební a literární. Vyzdvihnout je však také třeba jeho vysoký morální kredit, který osvědčil nejenom svými nekompromisními postoji v dobách minulého režimu, kdy byla jeho rodina především kvůli duchovnímu rozměru tvorby jeho otce částečně omezována, ale i v soukromém životě,“ zdůvodnil udělení děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové František Vaníček. Právě pedagogická fakulta toto mimořádné ocenění v oboru česká literatura, jazyková a literární kultura, Marku Ebenovi navrhla.

Marek Eben
hodnost přijal s pokorou sobě vlastní: „Vážím si, že jsem dnes obdržel toto uznání. Nikdy by mě nenapadlo, že se takové pocty dočkám. A upřímně děkuji všem, kteří mi toto ocenění přiznali.“

Slavnostní promoce se konala v aule Univerzity Hradec Králové. Eben se pro hradeckou univerzitu stal teprve desátým držitelem čestného doktorátu. Zařadil se tak po bok Viktora Fischla, Karla Otčenáška, Adolfa Melezinka, Františka Šmahela, Milana Myšky, Petra Piťhy, Dominika Duky, Zdeňka Svěráka a Jana Petrofa.