PdF Tiskové zprávy, Aktuálně 22. 4. 2024

Konference Svazu germanistů České republiky na PdF

Datum konání: 22. 5. 2024–24. 5. 2024

Katedra německého jazyka a literatury (Pedagogická fakulta, Univerzita Hradec Králové) byla vybrána jako spolupořadatel prestižní konference Svazu germanistů České republiky, která se bude konat na Univerzitě Hradec Králové 22. - 24. května 2024. Konference nese název ,,Němčina v interdisciplinárním kontextu“. Cílem této akce je podpořit výměnu zkušeností a poznatků mezi germanistkami a germanisty a ukázat způsoby, jakými se mohou různé vědní disciplíny vzájemně ovlivňovat a společně přispívat k lepšímu porozumění. Konference se bude zabývat aktuálním vývojem a výzkumem z oblasti germanistiky, konkrétně lingvistiky, literární vědy a didaktiky. Nad konferencí převzali záštitu primátorka Hradce Králové Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D. a rektor Univerzity Hradec Králové prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D.. Konference se zúčastní přes sto účastníků z tuzemska a zahraničí, především z německy mluvících zemí.

Jsme velice rádi, že na konferenci můžeme přivítat vzácné hosty, mimo jiné ředitelku kulturního oddělení a protokolu velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze paní Susanne Lindsay a vedoucího pobočky Německé akademické výměnné služby DAAD pana Martin Krispina, dále zástupce ředitele Goethe-Institutu v Praze pana Thomas Gödela, vedoucího Rakouského institutu v Brně pana Roberta Jodlbauera, či zástupce Rakouské agentury pro vzdělávání a internacionalizaci pana Arnulfa Knafla. Svou návštěvou nás poctí také zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pan Václav Velčovský a paní Marie Černíková.

U příležitosti této konference představí v Hradci Králové svůj nejnovější román ,,Kafkas Reise durch die Bucklige Welt (Kafkova cesta skrz Bucklige Welt)“ významný německý spisovatel Bernhard Setzwein. Román vyšel v březnu 2024, tedy v roce, kdy uplyne sto let od Kafkovy smrti. V této knize však Kafka neumírá v roce 1924, ale zastihneme ho v sedmdesátých letech dvacátého století v Meranu, odkud se vydává se svým průvodcem na cestu skrz ,,Bucklige Welt“, tedy do oblasti zvané jako ,,země tisíce kopců“, která se nachází v Rakousku.