Laboratoř IoT a mobilních technologií

V laboratoři IoT a mobilních technologií se realizuje široké spektrum odborných aktivit, které se zaměřují na vývoj a aplikaci moderních technologií. Jedním ze současných prvků laboratoře je robot, který umožňuje provádět experimenty v oblasti robotiky a automatizace, včetně programování algoritmů pro skenování a analýzu objektů. Tento robot se využívá pro mapování prostoru, což zahrnuje vytváření 2D a 3D map v reálném čase pomocí různých senzorů, jako jsou LIDAR, ultrazvukové senzor, anebo senzor Kinect, pomocí něhož lze provádět hloubkové snímání a lze tak mapovat a sledovat objekty v trojrozměrném prostoru.

Další oblastí, které se lze v laboratoři věnovat, je práce s elektronickými součástkami a deskami pro indoor lokalizaci. To zahrnuje návrh a implementaci systémů pro sledování polohy v uzavřených prostorách. Technologie Beacon využívající principů Bluetooth Low Energy (BLE), se využívají k určení polohy zařízení v interiéru. Tyto beacony se integrují do mapovacích systémů, což umožňuje s využitím kombinace dat z šíření signálu WiFi a BLE zpřesňovat lokalizaci a pozici mobilního zařízení v budově. K dispozici jsou i Arduino stavebnice, které slouží k vytváření různých elektronických prototypů a systémů, včetně práce s digitálními a analogovými signály. Počítače Raspberry Pi pak umožňují vývoj podobných aplikací vyšších úrovní.

Laboratoř je vybavena různými senzory, které měří fyzikální veličiny, jako jsou teplota, vlhkost, tlak a pohyb. Tyto senzory tak lze integrovat do složitějších systémů pro sběr dat a jejich analýzu. Mobilní zařízení, jako jsou smartphony a tablety, pak poskytují platformu pro testování a vývoj mobilních aplikací, včetně optimalizace uživatelského rozhraní a výkonu aplikací. Rovněž se tato zařízení používají pro sběr dat ze senzorů.

 

Laboratoř byla financována z projektu:

Rozvoj prostředí pro doktorská studia na UHK, č. projektu: CZ.02.01.01/00/22_012/0007388