PdF Aktuálně 26. 2. 2024

prof. Marie Vaňková-Kuchynková, ak. mal. (1929 - 2024)

„Všechno, co děláš, dělej s chutí a naplno!“ Toto životní krédo Marie Vaňková - Kuchynková naplňovala v plné míře.

Ve středu 14. února 2024 ve věku nedožitých 95 let nečekaně zemřela umělkyně a pedagožka prof. Marie Vaňková, ak. mal. patřící k nejvýraznějším představitelkám druhé generace české krajkářské školy. Svůj plodný umělecký život zasvětila umělecké tvorbě, propagaci a výuce české paličkované krajky doma i v zahraničí. Získala řadu světových ocenění a vychovala generace úspěšných studentů, umělců i pedagogů. Posledních 13 let své bohaté pedagogické praxe věnovala výuce paličkované krajky na Katedře výtvarné kultury a textilní tvorby, PdF UHK v Hradci Králové. Její profesionální a lidský přístup, pokora a vstřícnost zanechaly nesmazatelnou stopu v srdcích všech kolegů. Zůstane navždy v našich vzpomínkách. Čest její památce!

Narodila se v roce 1929 v Praze. Svoji lásku ke krajce objevila v ateliéru Minky Podhajské její tety, která ji vyučovala malbě a vlastnila sbírku lidových krajek, které během života sama shromáždila při svých studijních cestách po republice.

V letech 1951 - 56 vystudovala Ateliér pro krajku a výšivku u prof. Emilie Paličkové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Krajce a zvláště paličkované krajce se Prof. Marie Vaňková-Kuchynková, ak. mal. věnovala od absolutoria na VŠUP po celý život - jako pedagog i jako výtvarnice. Od roku 1956 do roku 1961 byla zaměstnána v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze. Od r. 1961 byla členkou Svazu československých výtvarných umělců, později Svazu českých výtvarných umělců, nyní Syndikátu výtvarných umělců. Krom bohaté umělecké praxe se úspěšně a s nasazením jí vlastním věnovala i pedagogické činnosti. Od roku 1961 působila na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze jako odborná asistentka pro obor krajky v textilním ateliéru prof. Kybala, posléze jako docentka a profesorka. Vychovala několik generací krajkářek. V roce 1985 získal ateliér krajky pod vedením profesorky Vaňkové-Kuchynkové Grand Prix Královny Fabioly na 2. Mezinárodním bienále krajky v Bruselu. Po odchodu do penze v roce 1994 pracovala ve Školském ústavu umělecké výroby v Praze, kde měla na starosti školení lektorek. V roce 2002 se stala pedagogem na Katedře výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, kde až do roku 2015 učila paličkovanou krajku studenty oboru Uměleckořemeslné textilní disciplíny.

Od roku 1956 se účastnila cca 150 československých, českých a mezinárodních výstav užitého umění, textilu a krajek, přednášela o české krajce v Česku i v zahraničí. Její práci zmiňuje řada zahraničních časopisů a knižních publikací. Do uměleckého povědomí se zapsala dílem nazvaným Fontána. Vytvořila 6 metrů vysokou fontánu z ručně paličkované krajky, která byla součástí české expozice na světové výstavě EXPO 67 v Montrealu. Toto dílo je součástí sbírek Muzea krajky ve Vamberku. Marie Vaňková-Kuchynková vytvořila řadu objektů, které byly součástí prostoru, ale věnovala se i krajkovému šperku, originálním oděvním doplňkům, návrhům krajky k ubrusům a prostírání. Svou uměleckou invencí a neotřelými nápady udávala směr moderní i současné tvorbě krajky. Při realizaci svých návrhů spolupracovala s Janou Štefkovou a Věrou Prášilovou.

Za své dílo obdržela paní Marie Vaňková-Kuchynková mnohá ocenění doma i v zahraničí. V roce 1989 získala Marie Vaňková Stříbrnou paličku na 4. Mezinárodním bienále krajky v Bruselu. Z domácích ocenění nelze nevzpomenout i Diplom Muzea Krajky ve Vamberku z II. Bienále české krajky v roce 2004 za prostorovou tapisérii "Proměny přírody". V roce 2015 získala nejvyšší ocenění Zlatou paličku za „Kolekci paličkovaných objektů“ na VII. Bienále české krajky ve Vamberku.

Nabídka sekce: Katedra výtvarné kultury a textilní tvorby