PdF Studenti, Aktuálně, Zaměstnanci 12. 4. 2024

Grafika roku 2023

Cenu za počítačovou grafiku obdržela studentka z Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby PdF UHK, obor Grafická a intermediální tvorba, Sofie Eliášová.

Slavnostní předávání cen a vernisáž se uskutečnily ve středu 10. dubna 2024 v 18 hodin v Císařské konírně a přilehlém Slévárenském dvoře Pražského hradu.

V letošním ročníku bylo přihlášeno 697 prací, z toho je vystaveno 250 děl a 50 autorských knih. Porotci vybrali 35 nominací a udělili 17 cen v hlavních kategoriích (dospělí autoři, studenti) a ceny za grafické techniky, z toho výjimečně jednu cenu in memoriam.

Zasedání porot Grafiky roku 2023 proběhlo ve dnech 14. a 15. února 2024 v Sále architektů na Staroměstské radnici.

Kurátoři výstavy jsou: Hana Larvová, Kateřina Hanzlíková a loňské laureátky studentských hlavních cen: Barbora Šídlová, Nikola Iljučoková, Barbora Biskupová.

Výstavu je možné navštívit až do 12. května 2024. Místem konání je Císařská konírna Pražského hradu | II. Nádvoří. Otevřeno denně: 10:00 - 18:00.

Akce probíhá pod Záštitou ministra kultury České republiky a primátora hlavního města Prahy. Pořádá Správa Pražského hradu a Nadace Hollar.

Slavnostní 30. ročník Grafiky roku představuje výběr nejlepší současné grafické tvorby širokého spektra umělců a studentů – grafiků. Grafika roku je platforma pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, nabízí ucelený pohled a možnost zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě. Zastoupeny jsou všechny klasické techniky – serigrafie, litografie, hlubotisky, tisky z výšky, počítačová grafika i originální autorské techniky a autorská kniha. Během výstavy proběhnou živé dílny litografie s Petrem Niklem, Jakubem Špaňhelem, dílny mezzotinty, přednáškový večer ke 100 výročí Vladimíra Boudníka a Ladislava Čepeláka a několik komentovaných prohlídek a setkání s laureáty.

Doprovodné programy a web: www.grafikaroku.cz

Video pozvánka: https://youtu.be/B44HKwDsMOM

Reportáž v České televizi: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/224411000120411/

Nabídka sekce: Katedra výtvarné kultury a textilní tvorby