PdF Aktuálně 27. 12. 2022

Exkurze v Městském muzeu a Galerii plastik v Hořicích

Studentky a studenti z Katedry německého jazyka a literatury Pedagogické fakulty UHK se dne 19. 10. 2022 zúčastnili exkurze v Městském muzeu a Galerii plastik v Hořicích.

Dne 19. 10. 2022 se uskutečnila exkurze v Městském muzeu a Galerii plastik v Hořicích, kde probíhal 8. ročník „Mezinárodního festivalu krásných umění“ zaměřený na umění a kulturu v Německu s podtématem „Život v megapolis“. Exkurze se zúčastnilo více jak dvacet studentů Katedry německého jazyka a literatury (KNJL) PdF UHK pod vedením Iwi Hagenau M.A. a Ing. Evy Šimkové, Ph.D.

Exkurze byla zahájena v budově Městského muzea, kde byli studenti přivítáni ředitelkou Městského muzea a galerie Hořice Petrou Zachovalovou M.A. Po úvodním slovu paní ředitelky a stručném představení obsahu exkurze se ujaly slova studentky Eva Drymlová, Štěpánka Hezká, Zuzana Stolínová a Kristýna Strnadová, které v rámci své prezentace pohovořily o historii a tradicích města Hořice, které je hrdým nositelem označení „Město kamenné krásy“.

Poté následovala prohlídka tamních expozic, které se v nově zrekonstruovaném muzeu věnují kamenosochařské tradici ve zdejším regionu. V přízemních výstavních prostorách muzea se studenti dozvěděli o historii těžby pískovce a způsobech jeho zpracování v regionu Hořice. Součástí této expozice s názvem „Od kamene k soše: Kamenosochařská tradice v Hořicích“  je také sekce zaměřená na geologii a pravěké kamenné nástroje.

Následně se z muzea studenti přesunuli přes Smetanovy sady a Sochařský park u sv. Gotharda do hořické Galerie plastik, kde se v té době konala výstava s názvem „Slavná okupace exotických Hořic císařem Andrewem“. Z vystavených děl autora výstavy Andrew Gilberta byl patrný jeho kritický pohled k evropské koloniální historii. V jeho malbách, kresbách a instalacích kritizujících kolonizátory i globalizátory byl cítit odpor k násilí a bolesti, jež byly často skryté pod rouškou zaoceánských objevitelských cest.

Celá exkurze byla pro studenty velmi přínosná, jelikož probíhala v německém jazyce a studenti se tak mohli kromě získání nových poznatků také v tomto jazyce zdokonalit.