PdF Aktuálně 17. 10. 2023

Nová kniha z Gaudeamu: Světová premiéra RUR

Při říjnovém Knižním veletrhu, který na Univerzitě Hradec Králové uspořádala Univerzitní knihovna, byla představena i nová publikace z jejího Nakladatelství Gaudeamus. Jde o knihu Jana Bílka Světová premiéra RUR: Čapkovo drama v Hradci Králové. Vydání knihy podpořilo statutární město Hradec Králové.

Kniha připomíná první jevištní uvedení světoznámého dramatu Karla Čapka RUR 2. ledna 1921 Jednotou divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové. Autor sleduje podobu premiérové inscenace a její ohlas v místním tisku. V kontextu doby pak hodnotí jednak druhé uvedení této hry spolkem Klicpera v roce 1939, jednak dvě následující nastudování královéhradeckým profesionálním Klicperovým divadlem v letech 1959 a 2005. Porovnává režisérské přístupy a výsledné podoby inscenací a reflektuje jejich ohlas v regionálních a celostátních médiích. Zvláštní kapitola je věnována vazbám Čapka k Hradci Králové, přibližuje především dobu studia na zdejším nižším gymnáziu v letech 1901–1905. V závěru knihy autor mapuje uvádění dalších Čapkových dramat v Hradci Králové i další akce, kterými se ve městě připomínal, včetně inscenace RUR 2.0 připravené Divadlem Drak v roce 2021.

Jan Bílek se zabývá archivnictvím, editologií a historií 19. a 20. století. Působil v Památníku národního písemnictví a v Akademii věd ČR, nyní působí na Univerzitě Hradec Králové (PdF, Katedra českého jazyka a literatury). Na svět pomohl čtyřiceti archivním pomůckám, dvacítce knih, desítkám vědeckých a řadě populárních článků, časopisu a dvěma filmovým dokumentům, též organizoval mnoho odborných a kulturních akcí. V Hradci Králové, který byl vždy jeho krajským městem, žije třicet let.

Knihu lektorovali vedoucí divadelního oddělení Národního muzea v Praze dr. Libor Vodička a královéhradecký teatrolog a kulturolog dr. Alexandr Gregar. Doc. dr. Jiří Poláček z Brna již knihu recenzoval ve Zprávách Společnosti bratří Čapků č. 150 a označil ji za „významný příspěvek“ k tématu.

Nabídka sekce: Katedra českého jazyka a literatury