PdF Věda a výzkum 12. 4. 2021

Jak bezpečně poskytovat sociální službu určenou lidem s postižením v době virové epidemie

Autor: Petra Kubařová

Změnám v poskytování sociálních služeb zaměřených na osoby s postižením v době krizového stavu v důsledku virového onemocnění se bude věnovat tým z Ústavu primární, preprimární a speciální pedagogiky Pedagogické fakulty UHK. Společně s kolegy z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se zaměří na dopad současné epidemiologické situace a její odraz v konceptu poskytování vybraných sociálních služeb osobám se zdravotním postižením.

Tým Pedagogické fakulty UHK vede Mgr. Zuzana Truhlářová, Ph.D., která vysvětluje, co je jeho cílem a kdo za ním stojí: „Cílem projektu je zmapovat a analyzovat přístup vybraných sociálních služeb k řešení karanténního opatření spojený s výskytem virového onemocnění. Součástí týmu pedagogické fakulty jsou kromě mě doc. PhDr. Pavel Zikl, Ph.D., PhDr. Petra Bendová, Ph.D., a PhDr. Iva Havránková. Hlavním řešitelem projektu za Jihočeskou univerzitu je Mgr. Aneta Marková, Ph.D. ,spolu s doc. PhDr. Adélou Mojžíšovou, Ph.D., a Mgr. et Mgr. Radkou Prázdnou, Ph.D."

Proč jste se do výzkumného projektu pustili a co by měl přinést?

„V době tzv. první a druhé vlny covid-19 docházelo, na základě nařízeních a opatřeních vlády a resortních ministerstev, k situacím, kdy lidé se zdravotním postižením neměli k sociálním službách přístup či jim byl omezen . Což vedlo v důsledku ke zhoršení jejich zdravotního stavu a někdy i k ohrožení života. Bylo třeba hledat způsob, jak ochránit klienty a také pracovníky.  Další vývoj vzhledem k vydaným ochranným opatřením ukázal potřebu nastavit a zefektivnit postupy tak, aby reflektovaly potřeby vzniklé z krizové situace.  Projekt reaguje na aktuální stav sociálních služeb v souvislosti s epidemiologickou situací. Cílem je zmapovat současný stav realizace sociálních služeb. Na základě stávajících zkušeností a analýzy současné legislativy chceme vytvořit návrhy obecně platných postupů pro vybrané sociální služby poskytované osobám se zdravotním postižením v době epidemiologických opatření."

Představte nám, čeho chcete společně dosáhnout? Co je vlastně vaším cílem?

„Rádi bych ve spolupráci s aplikačním garantem projektu, kterým je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, zefektivnili postupy, které se budou moci uplatnit při poskytování sociálních služeb pro lidi s postižením v období virového onemocnění. Trochu zjednodušeně řečeno, chceme přispět ke zmapování a analyzování přístupu vybraných sociálních služeb k řešení karanténního opatření spojeného s výskytem virového onemocnění. Tyto postupy by pak mohly předejít situacím, které lidem se zdravotním postižením mnohdy znemožnily či omezily čerpání těchto služeb. Měly by být i ochranou pro poskytovatele sociální služby a jejich zaměstnance. Společně se chystáme předložit návrhy efektivních způsobů a postupů. Víme, že přinesou inovaci v současné perspektivě orgánu státní správy ve směru k doporučením, která vydává, a systematičnost v poskytování podpory poskytovatelům sociálních služeb. Zároveň věříme, že naše pilotně ověřené postupy budou využitelné i pro jiné typy sociálních služeb. Dalšími výstupy budou odborné a vědecké články a odborná monografie."

Projekt získal podporu Technologické agentury ČR ÉTA, která podporuje aplikovaný společenskovědní a humanitní výzkum.