PdF Tiskové zprávy, Aktuálně 8. 12. 2023

Vyhlášení Studentských výročních cen Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové

Autor: Žaneta Kánská, děkanát PdF UHK

Již tradičně v období adventu, se sešli zaměstnanci Pedagogické fakulty, rodinní příslušníci a přátelé fakulty při slavnostním večeru, který letos proběhl dne 6. prosince 2023 v Klicperově divadle – Studiu Beseda. Během slavnostního večera ocenila proděkanka pro vědu, výzkum a umění, dr. Nella Mlsová, celkem 6 studentů a studentek za mimořádné studijní výsledky a příkladnou reprezentaci Pedagogické fakulty.

Matěj Rubeš byl oceněn za své výsledky, které dosahuje ve specializaci francouzský jazyk. V letech 2022 a 2023 se účastnil celorepublikové akce Francouzského institutu „Choix du Prix Goncourt République tchèque“. Výbornou jazykovou úroveň studenta potvrzuje získaný mezinárodní certifikát DALF C1.

Další oceněnou byla Bc. Gabriela Kašparová, která se stala vítězkou posterové sekce na odborné konferenci Kultura, umění a výchova II konané na KVV PdF UP Oloumouc ve dnech 9. - 10. 12. 2022. Krom zmíněného ocenění se studentka nadstandardně zapojila do projektové činnosti v řešení tématu - KULTURNÍ DĚDICTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE JAKO PŘÍLEŽITOST PRO EDUKACI V OBLASTI VÝTVARNÉ VÝCHOVY.

Studentka Bc. Ilona Palová obdržela ocenění za své zapálení pro studované obory, tedy anglický a francouzský jazyk, tak i samotnou učitelskou profesi. V první řadě stojí za zmínku její bakalářská práce s názvem Využití deskové hry k procvičení výslovnosti anglického jazyka na 2. stupni ZŠ. Pro svůj experiment si Ilona vyrobila vlastní deskovou hru s digitálním průvodcem a manuálem pro učitele anglického jazyka. Mimo uvedeného již 7 let působí jako trenérka tancování dětského uskupení ReBels Team Trutnov, což ji inspirovalo v roce 2023 založit si vlastní taneční skupinu pro děti.

Cenu získala také Bc. Kateryna Kropyva, která je součástí řešitelského týmu projektu specifického výzkumu (Umělecká literatura v kontextu výuky ruského jazyka v českých školách), v jehož rámci vystoupila na mezinárodní konferenci Dialog kultur XII s příspěvkem Kánonu navzdory: texty ruských spisovatelek ve školní výuce. Příspěvek založený na výborně hodnocené bakalářské práci (Role ženy ve společnosti pohledem ruských spisovatelek) se stal základem pro sepsání kapitoly v kolektivní monografii Proměny- možnosti (kon)textů. Studentka se také velmi intenzivně věnuje různým formám pomoci a dobrovolnictví (překládání, tlumočení, výuka češtiny a další pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny).

Dalším oceněním se stal Mgr. Michal Hurt, který převzal ocenění zejména za skvěle vypracovanou magisterskou práci Na cestě jinakosti - Díla Jacka Kerouaca a Gary Snydera v perspektivě symbolické antropologie a transkulturní komunikace, která je vzácným příkladem samostatného, originálního a konceptuálního přemýšlení v komplexně propojených a metodologicky sevřených souvislostech.

Poslední udílenou cenu obdržel také Mgr. Michal Pajer, který je dlouholetým hlavním představitelem studentské iniciativy Otevřeno na PdF UHK, která se výrazným způsobem spolupodílí na přípravě a realizaci v současné době probíhající reformy pregraduální přípravy budoucích učitelů. Mgr. Pajer je dále aktivní v mnoha dalších oblastech, které souvisejí s naší PdF – je členem AS UHK (zvoleným za PdF) – v současné době je dokonce místopředsedou AS UHK - SK. Dále iniciuje a spolupořádá mnohé další vzdělávací i kulturní akce PdF i celé UHK.

Po slavnostním předávání cen, ve druhé polovině večera, měli možnost diváci zhlédnout dramatické představení Hana – podle bestselleru Aleny Mornštajnové.