PdF Studenti 2. 6. 2022

Studentka Veronika Peldová získala medaili města Hradce Králové

Autor: Petra Kubařová

V Hradec Králové se udělovaly výroční ceny města za rok 2021. Bc. Veronika Peldová získala medaili a pamětní list.

Studentka Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Veronika Peldová dosáhla mimořádného výsledku na soutěži Grafika roku 2020 se svou prací Labyrint.

Grafika roku je výstavním projektem s dlouholetou tradicí a je v České republice zcela jedinečnou akcí zaměřující se na představení a zprostředkování současné grafické tvorby širokého spektra českých umělců - grafiků. Jedná se o každoročně vyhlašovanou celostátní soutěžní výstavu určenou současné umělecké tvorbě v oblasti grafiky pořádanou již od roku 1994. Zastoupeny jsou všechny klasické techniky — serigrafie, litografie, hlubotisky, tisky z výšky, počítačová grafika i originální autorské techniky a autorská kniha.

Soutěže se každý rok účastní stovky renomovaných českých autorů i studentů, výstava se stává platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, umožňuje teoretikům i samotným umělcům každoročně zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě.

V rámci Grafiky roku bylo vybráno na 449 grafických děl a autorských knih. V Císařské konírně Pražského hradu byla vystavena necelá polovina děl dle výběru odborných porot z celé republiky a kurátorů výstavy Hany Larvově a Zdeňka Freislebena. Porotci udělili 15 cen v hlavních kategoriích (dospělí autoři, studenti) a ceny za grafické techniky. Dílo studentky bylo vystaveno v rámci výstavy Grafika roku 2020 v 16. 3. - 25. 4. 2021 v Císařské konírně v Praze i v následujícím výběru nejlepších děl v Plzni v Galerii Ladislava Sutnara 114. 7. - 14. 8. 2021. Nominace na ceny „Grafiky roku“ uděluje Nadace Hollar.

Foto: Jakub Misík