PdF Zahraničí, Aktuálně 21. 3. 2023

Pěvecký sbor Concert Chorale z University of Findlay z USA hostem Hudební katedry

Datum konání: 21. 3. 2023–31. 3. 2023

University of Findlay (Ohio, USA) navázala spolupráci s Hudební katedrou Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, na jejíž základě přijel na jaře loňského roku v rámci programu Erasmus+, Mezinárodní kreditové mobility dirigent a sbormistr SeaHwa Jung, aby společně se sborem a orchestrem UHK připravil repertoár na společný koncert, který se uskutečnil 4. května 2022 v husitském kostele u Ambrože. Úspěch, oboustranné nadšení a chuť pokračovat vyústila v týdenní “Czech tour” sboru Concert Chorale – University of Findlay vedeného sbormistrem SeaHwou Jungem, jehož součástí byl několikadenní pobyt v Hradci Králové ve dnech 26.2.-1.3. 2023.

V relativně krátkém časovém úseku se podařilo propojit koncertní činnost sboru a program zaměřený na poznání kultury v Hradci Králové a okolí, kterýram vyvrcholil společným koncertem Concert Chorale University of Findlay, Smíšeného sboru UHK a Komorního orchestru UHK ve středu dne 1. 3. 2023 ve dvoraně kampusu Univerzity Hradce Králové.

Ze srdce bych ráda poděkovala všem, kteří přispěli úspěchu celé akce. Dík patří iniciátorovi turné a organizátorovi za americkou stranu, docentu SeaHwovi Jungovi, DMA, z Univerzity ve Findlay, dále Mgr. Jiřímu Skopalovi, Ph.D. za významný podíl na organizaci a zajištění společných koncertů s jím vedenými pěveckými sbory Kácov v Novém Městě and Metují a Smíšeným sborem UHK a Mgr. Jaromíru Křováčkovi, dirigentovi Komorního orchestru UHK, prof. PhDr. Stanislavu Bohadlovi, CSc. za úchvatnou prohlídku barokního areálu na Kuksu, paní Ivaně Petrof za unikátní exkurzi přímo v továrně na výrobu klavírů a studentce Darině Stránské, která provedla naše hosty po Hradci Králové.

Velký dík patří Hudební katedře, pěveckému sboru Jitro, děkanátu Pedagogické fakulty i rektorátu Univerzity Hradec Králové za morální i finanční podporu. Akce byla spolufinancována z programu Evropské unie Erasmus+ Mezinárodní kreditové mobility.