PdF Zaměstnanci, Věda a výzkum 13. 7. 2022

Ocenění práce Františky Schormové z Katedry anglického jazyka a literatury

Autor: Petra Kubařová

Za dizertaci African American Poets Abroad: Black and Red Allegiances in Early Cold War Czechoslovakia získala Mgr. Františka Schormová, Ph.D., čestné uznání od Americké komparatistické asociace (American Comparative Literature Association).

Úspěch v mezinárodní soutěži Charles Bernheimer Prize je o to větší, že se jedná o první ocenění, které bylo uděleno mimo absolventy severoamerických institucí.

V předmětu Americká literatura II vyučovaného Františkou Schormovou se tak v rámci hodin věnovaných afroamerické literatuře posluchači dozvědí i o korespondenci afroamerického básníka Langstona Hughese s jeho českými překladateli nebo který afroamerický intelektuál dostal v Československu čestný doktorát.

Rozhovory o výzkumu i chystané knize Františky Schormové lze dohledat přes podcast Kolaps internetového deníku Alarm, rádio Wave nebo anglickou verzi Českého rozhlasu

Mgr. Františka Schormová, Ph.D.

Amerikanistka a literární historička Františka Schormová získala doktorský titul v loňském akademickém roce na Univerzitě Karlově v Praze a nyní vyučuje na Katedře anglického jazyka a literatury na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové společně s výzkumným působením na Ústavu české literatury Akademie věd. Za dizertační práci dostala také Cenu Jana Palacha a Cenu Martina Hilského. V této práci se zabývala kulturní výměnou v padesátých letech dvacátého století, zejména styky mezi afroamerickou komunitou a Československem. Nyní se věnuje konceptu whiteness, tj. bělošství a jeho aplikaci v rámci středoevropském prostoru. Absolvovala řadu zahraničních stáží, například jako stipendistka Fulbrightova programu na Harvardově univerzitě. Na Katedře anglického jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové vyučuje americkou literaturu a reálie, postkoloniální literaturu a další. Ve volném čase se neodlučuje od své čtečky.

Gratulujeme.