PdF Věda a výzkum, Zaměstnanci 1. 5. 2022

Nový docent pro obor Kinantropologie Adrián Agricola

Rektor Masarykovy univerzity prof. Martin Bareš jmenoval ke dni 1. 5. 2022 Mgr. Adriána Agricolu, Ph.D., docentem pro obor Kinantropologie, a to na základě návrhu Vědecké rady Fakulty sportovních studií MUNI. Mgr. Adrián Agricola, Ph.D., úspěšně obhájil svou habilitační práci s názvem Relative Age Effect: Vplyv dátumu narodenia na športovú výkonnosť.

Na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové doc. Agricola připravuje studenty bakalářských a magisterských studijních programů pro jejich budoucí profesi učitele tělesné výchovy. Ve své pedagogické práci se primárně soustředí na výuku předmětů antropomotorika a metodologie závěrečných prací. Podílí se i na výuce praktických předmětů z oblasti míčových her (volejbalu a basketbalu) i kurzovní výuce (sportovní hry, bruslení a lední hokej, sport a pobyt v přírodě – cyklo), která je také součástí studijních programů.

Adrián Agricola se dlouhodobě věnuje problematice vlivu věku na sportovní výkonnost, označované jako problematika Relative Age Effect (RAE). Vědecké studie, které dosud publikoval zejména s kolegy z Fakulty sportovních studií MUNI, jsou součástí světově uznávaných databází. Výsledky své práce také prezentuje na domácích i mezinárodních konferencích. Jeho práce „The Relative Age Effect in Junior Tennis 2012“ anebo „Relative Age Effect in Junior Tennis – male“ (2013) můžeme považovat za průlomové první seznámení domácí odborné veřejnosti s fenoménem RAE, které výrazně přispělo k rozšíření poznatků z oblasti talentové identifikace ve sportu.

Docent Agricola má zkušenosti i s řešením vědeckých projektů. Působil jako řešitel nebo spoluřešitel v projektech GAČR, FRVŠ i různých fakultních projektech. Na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové se podílel na projektech Specifického výzkumu nebo Interní grantové soutěže. Od roku 2019 působí také jako hodnotitel projektů TAČR ÉTA.

doc. Mgr. Adrián Agricola, Ph.D.,

působí na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové od roku 2015. Od roku 2021 je vedoucím Katedry tělesné výchovy a sportu PdF UHK. Působí také jako předseda Univerzitního sportovního klubu. V budoucnu by se rád zaměřil na rozvoj katedry, studijních programů včetně otevření doktorského studia a implementaci nových trendů do výuky tělesné výchovy.