PdF Zaměstnanci 8. 11. 2021

Nový docent na katedře kulturních a náboženských studií PdF

Autor: Petra Kubařová

Rektor Univerzity Karlovy prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., jmenoval k 1. říjnu 2021 Davida Boumu docentem pro obor Katolická teologie, a to na základě návrhu Vědecké rady KTF UK Praha.

Docent David Bouma úspěšně obhájil svou habilitační práci "Není tady. Byl vzkříšen." Ježíšovo zmrtvýchvstání v biblickém, fundamentálněteologickém a systematickém pohledu u Hansjürgena Verweyena, Hanse Kesslera, Josepha Ratzingera a Klause Bergera.

Doc. Mgr. David Bouma, Ph.D., působí na Katedře kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty UHK, kde vyučuje mj. religionistiku, judaistiku, teologii, problematiku sekt, destruktivních kultů a komerční manipulace, psychologii náboženství a vede semináře sociálně psychologického výcviku. Je autorem tří monografií a řady článků. Odborně se profiluje zejména v kontaktu s německým a italským akademickým světem a zaměřuje se především na otázky související se vztahem kritické racionality a křesťanství. Věnuje se také přednáškové činnosti pro veřejnost, psaní popularizačních článků a vedení seminářů pro vzdělávací a neziskové organizace (hospice, charity, školy). Působí též na Katedře filosofie a systematické teologie KTF UK v Praze. Mezi jeho koníčky patří labužnictví. Někdy však upřednostňuje sport, rád plave a lyžuje.

Aktuálně připravuje vydání klíčových pasáží své habilitace v sérii článků pro české i zahraniční odborné časopisy. Část svého času věnuje pastoraci, především spirituálnímu doprovázení, včetně osob v těžkých životních situacích.