PdF Věda a výzkum 7. 7. 2022

Nově vznikající maladická studia představila na PdF bohemistka Joanna Czaplińska

Autor: Petra Kubařová

Na pozvání Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové přijela v červnu polská profesorka Joanna Czaplińska.

Ve své přednášce se prof. dr hab. Joanna Czaplińska z Ústavu literárních studií Opolské univerzity zaměřila na nově vznikající maladická studia. Jedná se o teprve vypracovávanou metodologii výzkumu psaní o nemocech, a to jak v oblasti autenticitní literatury, tak i literární fikce. Texty pojednávající o nemocech zahrnují jak autobiografické narativy, tak i svědectví blízkých nemocného. Západní odborné písemnictví označuje tento typ narativu jako patografii. Většinou se maladiské texty věnují závažným civilizačním nemocem, jako je rakovina, infarkt nebo tuberkulóza.

Profesorka Czaplińska se zaměřila na narativy o anorexii. Přednášku prokládala ukázkami ze současné české a slovenské prózy Petry Dvořákové, Sáry Báchorové, Valentiny Sedilekové a Anny Bolavé.  Během návštěvy prof. Czaplińské měli doktorandi Katedře českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty také možnost metodologické konzultace v oblasti kulturních a genderových studií.