PdF Absolventi 5. 1. 2021

Kláru Rybenskou ocenil za koordinaci výroby štítů UHK ministr školství

Klára Rybenská získala Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné činy studentů a absolventů pro rok 2020. Ministr Robert Plaga ocenil studenty, kteří nejen během nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 pomáhali jako dobrovolníci, zapojili se do pomoci druhým, nebyli lhostejní a mysleli na ostatní. Jejich příběhy mohou inspirovat další.

V případě studentky Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Kláry Rybenské se jednalo o celkovou koordinaci činnosti univerzitní komunitní aktivity 3D tisku čelenek a kompletace obličejových štítů v Královéhradeckém kraji. Ocenění Rybenské je dokladem její odhodlanosti a pracovitosti.

Mgr. Klára Rybenská, Ph.D., v září úspěšně dokončila doktorský program Informační a komunikační technologie ve vzdělávání na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Zároveň již také pracovala jako tajemnice Katedry pomocných věd historických a archivnictví na Filozofické fakultě UHK. Právě tam ji zastihla žádost prorektorky Mgr. et Mgr. Pavlíny Springerové, Ph.D., k zapůjčení 3D tiskáren, které má právě Rybenská na starosti. Následně sama nabídla pomoc s tiskem čelenek na 3D tiskárnách. „V tu chvíli nebylo co řešit, šla jsem do toho. Měla jsem pocit, že je to nejlepší, co mohu udělat,“ vzpomíná Rybenská.

Stala se tak hlavní koordinátorkou Univerzity Hradec Králové při 3D tisku čelenek a kompletace obličejových štítů v Královéhradeckém kraji během první vlny koronavirové pandemie. Dobrovolná činnost Rybenské spočívala v koordinaci vyřizování velkého počtu objednávek, faktur, zásobování materiálem i v samotné distribuci. Do května bylo vyrobeno, zkompletováno a po celé republice rozesláno 30 000 obličejových štítů. Na této dvouměsíční akci se podílelo 40 univerzitních studentů, které Rybenská řídila, organizovala ve směnách a zaučovala. Bez jejího každodenního nasazení by Univerzita Hradec Králové rozhodně nedokázala zajistit výrobu štítů, které v době nedostatku ochranných zdravotnických prostředků chránily lékaře a další zaměstnance.

Klára Rybenská skromně dodává, že „koordinace takového počtu objednávek, fakturací, zásobování materiálem i samotná distribuce by byla nemožná bez obrovského přispění studentů, kteří i přes svoje další studijní povinnosti s námi všemi chodili denně pracovat a pomáhat. Nejen v tomto ohledu bych také chtěla poděkovat těm, kteří nás podporovali.  Vedení školy, všem kolegům, kraji, ale i těm, kteří nám přivezli jídlo, pití a roušky. Díky nim to nasazení šlo příjemně zvládnout.“

Svou zkušenost s výrobou obličejových štítů UHK rozhodně vnímá jako pozitivní. I přes to, že se jednalo o poměrně nejen časově náročný počin, jsem za tuto příležitost opravdu vděčná. Hodně mě naučila. Když přemýšlím nad tím, co mi tato zkušenost potenciálně mohla vzít, nic mě nenapadá. Byla to dobrovolná činnost, bylo mé rozhodnutí tomu věnovat čas a energii, a pokud bych se měla znovu  rozhodnout, šla bych do toho bez zaváhání zase,“ shrnuje Rybenská.

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu Hradec Králové s Klárou Rybenskou: