PdF Zahraničí, Studenti 26. 3. 2020

Jak se studuje v americkém Findlay

Autor: Petra Kubařová, PdF UHK

Darina Stránská je studentkou druhého ročníku učitelství pro 2. stupeň základních škol s kombinací anglický jazyk a hudební výchova na Pedagogické fakultě UHK, která zimní semestr studovala na University of Findlay.

Prozradila nám, co všechno se dá na univerzitě v americkém státě Ohio zažít, proč ji označuje za rodinnou, které kamarády si tam dokázala najít a co všechno jí pobyt dal.

Na University of Findlay jsem studovala didaktiku výuky anglického jazyka, při které jsem se naučila mnoho didaktických her, které využiji v budoucnu při výuce žáků. Pokračovala jsem také ve studiu hry na klavír, klarinet, v sólovém zpěvu, sborovém zpěvu a ve hře v orchestru. Rozvrh jsem měla dost zaplněný hlavně hudebními aktivitami, společnými zkouškami a koncerty. Každou neděli jsem zpívala a vystupovala s College First Church of God, dle potřeby jsem je i korepetitovala. Dále jsem zpívala ve sboru University Singers a hrála v orchestru Symphonic Band. Uspořádali jsme několik koncertů pro veřejnost. Byla to pro mě zajímavá a nezapomenutelná zkušenost.  Učitelé byli k nám zahraničním studentům velice vstřícní. Při výuce panovala přátelská atmosféra. Učili jsme se v menších skupinkách, což mi vyhovovalo. Učení bylo celkem náročné na přípravu, průběžně jsme museli odevzdávat různé eseje, projekty a další úkoly. Hodnotili nás procenty, z nichž se odvíjela konečná známka. Poznala jsem, že američtí studenti nejsou zvyklí se věnovat tolik studiu jako my.

Campus = živá komunita

Studenti se na University of Findlay kromě samotného studia aktivně účastní různých aspektů společenského života. Od mezinárodních studentů se očekává, že se aktivně zapojí. Od prvního dne příjezdu probíhaly v campusu univerzity různé akce, dobrovolné aktivity, činnosti a programy, kterých jsem se ráda účastnila, např. Welcome Week – celotýdenní aktivity, Family Programm – 4x strávený den s vybranou rodinou, Homecoming Football Game, Homecoming lunch – kde jsem hrála na klavír pro rodiče studentů, Pumpkin Carving, Suter´s Corn Maze (mimo jiné jsme se tu svezli na traktoru), Thanksgiving strávený v rodině mého profesora a mnoho dalších. Poznala jsem tu mnoho milých lidí, kteří se mi snažili se vším pomáhat. Jsem s nimi stále ve spojení. Snažila jsem se zapojit do různých projektů s americkými rodinami, s jednou si dodnes píši.

Sbor ve Findlay byl 2 krát týdně 90 minut. Je pravda, že zahraniční studenti drží při sobě nejvíce. Díky sboru jsem si získala i mnoho amerických kamarádů. K srdci mi přirostly členky chrámového sboru hlavně z řad Japonek, které mě vřele přijaly mezi sebe, i když jsem byla o jednu až dvě generace mladší. Skamarádila jsem se s americkou spolužačkou Ashley, poznala studenty z Mexika, Brazílie a dalších zemí. Všichni byli milí a přátelští. Univerzita působí rodinným dojmem, všichni se tu znají. Je velice dobře a moderně vybavena. Součástí kampusu jsou velká sportovní hřiště, vnitřní bazén a posilovna. Mají tu dokonce i vlastní televizní studio nebo farmu se zvířaty. Okouzlí vás nádherná příroda, hodně altánků, stromů a květin. Já jsem měla to štěstí, že jsem získala plně vybavený domek celý pro sebe přímo v kampusu asi 5 min od školy.

Chybějící MHD

V poklidném městě Findlay naleznete různé obchody, restaurace, kavárničky, kina. Doporučuji procházku podél řeky, je tu i několik parků a rybníků s vodními ptáky. Jestli vám ale bude něco chybět, tak je to spolehlivá MHD. Škola je od města docela daleko, autobusové spojení je špatné. Kvůli horší dostupnosti do nejbližšího obchodu s potravinami, si musíte nakoupit v sobotu na celý týden. Ve všední den totiž není dopravní spojení, jedině s někým autem nebo si půjčit kolo.  Což bych ale já stejně nestíhala. V kampusu pro mne byly obědy a večeře, upomínkové předměty i oblečení poměrně drahé. V menze zaplatíte za 10 jídel tzv. Meal Plan 79 dolarů. V Business Building stála jednotlivá jídla přibližně 8 dolarů. Vaření tak vyšlo nejlevněji, odhadem okolo 6 dolarů za 1 jídlo. Většinou jsem si ale stejně kvůli nabitému rozvrhu nestíhala v průběhu dne uvařit. Pro srovnání - bageta stála 3 dolary, stejně tak i káva.

To be continued

Studijní pobyt na University of Findlay byl pro mne velmi přínosný a obohacující. Jednalo se o můj první čtyřměsíční studijní pobyt v zahraničí. Na gymnáziu jsem byla na výměnném pobytu v Německu, ale bylo to pouze na 10 dní. Nepopírám, že jsem před odjezdem měla určité obavy z té dálky a neznáma. Ale v USA jsem si to opravdu užila, byla jsem nadšená a můžu jen doporučit! Zdokonalila jsem se v angličtině a to ve slovním i písemném projevu.  Osvojila jsem si hudební pojmy v angličtině. Nemám problém přečíst si odbornou knihu o historii hudby, kterou jsem dostala jako dárek od svého profesora zpěvu.  Jsem velmi ráda, že jsem měla tak skvělou příležitost seznámit se se místními lidmi, školstvím, kulturou, svátky a tradicemi. Navštívila jsem  města Findlay, Chicago, Detroit, Cleveland i Toledo. Ráda bych se na University of Findlay znovu vrátila a pokračovala v započaté hudební spolupráci. Dostala jsem nabídku účastnit se srpnového koncertu se sborem, ale kvůli koronaviru se mi to asi nesplní.

Darina Stránská

Studentka druhého ročníku učitelství pro 2. stupeň základních škol s kombinací anglický jazyk a hudební výchova na Pedagogické fakultě UHK. Současně se věnuje hře na klarinet na Konzervatoři v Pardubicích. V tomto školním roce ji čekají přijímací zkoušky na další obor na  fakultě - hru na hudební nástroj (klavír). Na ZUŠ v Jičíně hrála 12 let na zobcové flétny. Kromě hudby ji baví sport, několik let závodně dělala atletiku. Je hokejovou fanynkou. Užívá si čtení knih a sledování filmů v angličtině. Proto ji mj. lákalo studovat někde v zahraničí, kde by měla možnost poznat angličtinu přímo od rodilých mluvčích. Využila nabídku PdF UHK na studium v USA.