PdF Tiskové zprávy, Aktuálně 20. 12. 2022

František Vaníček jmenován profesorem v oboru Hudební umění

František Vaníček, děkan PdF UHK, převzal jmenovací dekret z rukou ministra školství v pražském Karolinu 19. prosince 2022. Profesorské řízení Františka Vaníčka proběhlo na Akademii múzických umění v Praze v oboru Hudební umění – varhany.

Prof. PhDr. MgA. František Vaníček, Ph.D. vystudoval hru na varhany na konzervatoři v Pardubicích a na Akademii múzických umění v Praze. Následně si svoje vzdělání doplnil na Akademii umění v Utrechtu v Nizozemí. Již během studia získal řadu ocenění na mnoha mezinárodních i národních varhanních soutěžích. Český hudební fond mu v roce 1991 udělil za vynikající reprezentaci českého interpretačního umění v zahraničí prestižní cenu Premier prix.

Jako varhaník se věnuje především koncertní činnosti, do dnešního dne absolvoval více jak tisíc sólových koncertů. Vystupuje na mnoha varhanních koncertech po celém světě - např. významné varhanní festivaly v USA, Japonsku, Austrálii, Singapuru, Taiwanu, Švédsku, Norsku, Dánsku, Nizozemí, Belgii, Francii, Španělsku, Itálii, Rakousku, Švýcarsku, SRN, Slovensku, Polsku. Vedle toho natočil celou řadu sólových CD, natáčí také pro české a zahraniční rozhlasové stanice.

Spolu s koncertní činností se věnuje rovněž práci pedagogické. Vyučuje na Hudební katedře PdF UHK, kde dříve mimo jiné založil nové studijní obory – Sbormistrovství chrámové hudby a Učitelství ZUŠ – Hra na nástroj a sólový zpěv.

V roce 2012 se habilitoval na Hudební fakultě AMU v Praze. Od roku 2016 je prof. Vaníček děkanem PdF UHK.