PdF Aktuálně 19. 9. 2019

Digitální obraz a situace ve veřejném prostoru

Datum konání: 21. 11. 2019–23. 11. 2019

Jedinečná tvůrčí dílna pro fakultní učitele výtvarné výchovy o proměnách a funkcích veřejného prostoru Hradce Králové. Cílovou oblastí při tom nejsou notoricky známá a rutinně navštěvovaná místa, ale naopak oblasti na periferii občanského zájmu.

Sdílený veřejný prostor současných měst čelí stále zesilujícímu tlaku a snaze po jeho maximálním vytěžení a ekonomicko-politickém zužitkování. Výslednicí těchto procesů je předem kolonizovaný prostor, v jehož náručí se máme cítit pohodlně pouze tehdy, pokud najdeme adekvátní uplatnění našich tužeb a zamýšlených cílů v soukolí tržního mechanismu... Nastíněná dystopická vize prostředí, v němž je nemožné nadále vykonávat jakákoliv svobodná gesta a využívat sdílený prostor k poetickým aktivitám, je možná, pokud jí jako občanská společnost nevyvrátíme.

Workshop Digitální obraz situace ve veřejném prostoru si klade za cíl rozvinout mezi jeho účastníky diskusi o proměnách a funkcích veřejného prostoru Hradce Králové. Cílovou oblastí při tom nejsou notoricky známá a rutinně navštěvovaná místa, ale naopak oblasti na periferii občanského zájmu.

Workshop své účastníky seznámí s několika reziduálními plochami města a poukáže na potenciál, který spočívá v jejich nenaplněnosti. Opuštěné reziduální plochy tak slouží jako základna pro budoucí aktivity. Jejich tvary a cíle jsou pak odrazem společného konsenzu.

Termín workshopů:   ! POZOR ZMĚNA !

1. termín: 3. - 5. 10. 2019  21 - 23. 11. 2019
  2. termín: 10. - 12. 10. 2019   28 - 30. 11. 2019

Fáze workshopu:

1. terénní průzkum a vytvoření plánu akce
  2. výkon akce a adekvátní dokumentace
  3. zpracování výsledku - postprodukce, adjustace

Vedoucí lektor:

MgA. Tomáš Moravec - vizuální umělec, pedagog z Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby PdF UHK

Lektoři

MgA. Roman Štětina - audiovizuální umělec, asistent ateliéru INTM2 Akademie výtvarných umění
MgA. Jan Pfeiffer - vizuální umělec, pedagog Pedagogické fakulty UK

Pro přihlášení prosím kontaktujte vedoucího lektora:

Akce je realizována v rámci projektu Zkvalitňování vzdělávání budoucích učitelů na PdF UHK, CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_038/0006939.