PdF Zahraničí 10. 9. 2019

Čeština k nám přitahuje cizince i v létě

Autor: Petra Kubařová

Nezlomit si jazyk při vyslovování záludných slov češtiny, umět se krátce představit, objednat si tradiční české jídlo v restauraci nebo se zorientovat v mapách. I to patřilo mezi cíle intenzivního kurzu českého jazyka, který pořádala Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové.

Šlo již o třetí ročník, který do Hradce Králové ve dnech 6. srpna – 6. září 2019 přilákal na dvě desítky účastníků z Číny a Ruska. Skupinu tvořili i studenti, kteří za sebou měli dvousemestrální kurz českého jazyka na své domácí univerzitě Zhejiang Wanli v Číně, se kterou Pedagogická fakulta UHK dlouhodobě spolupracuje.

Letní měsíční kurz nabídl vedle intenzivní výuky češtiny také poznávání České republiky prostřednictvím výletů do Prahy, Kutné Hory, Poděbrad a dalších míst. Podle proděkanky pro internacionalizaci Pedagogické fakulty UHK Mgr. Daniely Vrabcové, Ph.D., která má nad akcí patronát, „chceme zahraniční studenty nejen jazykově vzdělávat, ale také jim představit např. zajímavé české reálie, kulturu i místní tradice.“

Studenti letní školy češtiny

Po absolvování kurzu získal každý student nejen nové poznatky, ale obdržel i certifikát dokládající jeho nemalé úsilí při zvládnutí záludností našeho jazyka. Osvědčení se rozdávala při závěrečném přátelském rozloučení. Podle přítomných učitelů se v letní škole opět podařilo vytvořit příjemnou studijní atmosféru a posunout studenty v jejich úrovních znalosti češtiny. Vyučující a koordinátorka letní školy Mgr. Žaneta Göbelová dodává: „Nasazení začátečníků a velká motivace k dalšímu studiu češtiny u pokročilých studentů nás nesmírně potěšila.“  Na letní škole již tradičně spolupracoval tým učitelů - PhDr. Marie Müllerová, Ph.D., PhDr. Věra Tauchmanová, M.A., Ph.D. a Mgr. Vendula Voříšková. Významnou měrou se podíleli také vybraní studenti Pedagogické fakulty, Martin Menšík a Radka Vojkovská, kteří dostali další šanci rozvíjet široké spektrum svých profesních kompetencí klíčových pro učitele.

Fotografie z průběhu letní školy naleznete v galerii níže.