PdF Aktuálně, Zahraničí 22. 6. 2023

Americká delegace z University of Findlay hostem Pedagogické fakulty

Ve dnech 12-16.června 2023 hostila Katedra anglického jazyka a literatury, ve spolupráci s Referátem internacionalizace zahraniční delegaci, z partnerské instituce University of Findlay, v USA.

Delegaci tvořili akad.pracovníci z College of Education, a Ph.D. studenti učitelství.

Během své návštěvy byl pro ně připraven bohatý program.

Hlavní náplní byly návštěvy škol v Hradci Králové, konkrétně: Základní škola SNP, Základní škola Jiráskovo náměstí, 1.soukromé jazykové gymnázium, Jazyková škola Evropské vzdělávací centrum. Exkluzivně byla umožněna také návštěva základní školy v areálu Fakultní nemocnice.

V rámci návštěv škol probíhaly nejen observace, diskuse s pedagogy a žáky, ale zástupci UF si připravili aktivity a obohatili výuku anglického jazyka svým zapojením.

Výjimečnou byla panelová diskuse s členy Katedry anglického jazyka a literatury, studenty učitelství anglického jazyka a fakultními učiteli, za podpory zástupce vedení fakulty za zahraniční gesci.

Součástí diskuse byla společná témata a trendy z oblasti vzdělávání, současný stav vzdělávání budoucích učitelů a učitelské profese, možnosti prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti projektů, stáží do škol, publikačních výstupů.

Při setkání delegace s Referátem internacionalizace byla reflektována dosavadní spolupráce a projednány nové příležitosti a oblasti společného zájmu.

Delegace se setkala také se současnými i bývalými studenty PdF, kteří se v minulých letech účastnili krátkodobé stáže nebo semestrálního studijního pobytu na University of Findlay a měli možnost tak s odstupem reflektovat svou zkušenost. Na setkání byli také pozváni studenti PdF, kteří na podzim teprve na UF pojedou. Ti tak získali jedinečnou příležitost mít možnost se seznámit s americkou institucí a mluvit s jejími zástupci ještě před odjezdem.

Během svého pobytu měla zahraniční delegace možnost se seznámit s městem Hradec Králové v rámci komentované prohlídky za doprovodu našeho studenta.

Zakončením bohatého programu pak byla celodenní exkurze do UNESCO památkové rezervace Kutná Hora-Sedlec, za doprovodu našich studentů.

Návštěva americké delegace byla přínosem a obohacením pro všechny zúčastněné, a nepochybně přispěla k posílení mezinárodního renomé naší fakulty a univerzity.

Již nyní se těšíme na podobné milé setkání v dalších letech.

Speciální poděkování patří Mgr. et Mgr. et Mgr. Věře Tauchmanové za přípravu programu a zajištění bezproblémového průběhu.

Za Referát internacionalizace

Petra Nosková