PdF Studenti 26. 3. 2020

Studentka Lenka Novotná získala hlavní cenu celostátní soutěže Grafika roku 2019 za autorskou knihu Kroj

Autor: Petra Kubařová, PdF UHK

Oceněná práce vznikla na motivy výšivek pravděpodobně kyjovského kroje autorčiny prababičky. Jednotlivé výšivky Lenka Novotná graficky zpracovala jako svou autorskou knihu Kroj. Práce o velikosti 145 x 145 mm je svázána koptskou vazbou. Uložena je v krabičce, ve které se kromě autorské knihy nachází také fotografie autorčiny sestřenice v kroji.

Hlavní cenu v prestižní soutěži Grafika roku 2019  v kategorii autorská kniha Lenka Novotná vnímá jako velké povzbuzení: „Uspět v tom, co člověk bere jako svou hlavní uměleckou aktivitu, ve které se snaží neustále se zdokonalovat, což pro mě je tvorba autorských knih a práce s knižní vazbou, je velmi povzbuzující pro další práci. Moc si ocenění vážím,“ popisuje uznání Lenka Novotná.

Ve své tvůrčí činnosti se Lenka Novotná věnuje zejména knižní vazbě. „Hledám nové cesty v osvojených technologických postupech a proto zejména u autorských knih přizpůsobuji knižní vazbu zpracovávanému tématu tak ,aby spolu vizuál grafiky a vazby korespondoval,“ říká studentka Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty UHK.

Ke knihařskému řemeslu se Lenka Novotná poprvé dostala při studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Ústí nad Orlicí. Kombinace grafiky a knihy ji nadchla natolik, že si autorskou knihu zvolila jako téma své maturitní práce. Základy ve zpracování knižní vazby získala během pomaturitního knihařského studia na Střední škole grafické v Brně. V této době zaznamenala první úspěch v podobě čestného uznání ve studentské soutěži rukodělné knižní vazby. Během bakalářského studia grafické tvorby – multimédií na pedagogické fakultě v Hradci Králové vytvořila několik autorských knih, mezi nimi právě i knihu Kroj, která získala hlavní cenu v kategorii autorská kniha v soutěži Grafika roku 2019. Nyní Lenka Novotná pokračuje v navazujícím magisterském studiu v oboru Učitelství výtvarné výchovy pro základní umělecké školy a střední školy Pedagogické fakulty UHK.

Svůj volný čas věnuje Lenka Novotná vzdělávání se v technologických postupech a jejich zapracování u nových nápadů. Absolvovaný víkendový workshop ručního papíru ji otevřel další obzory do světa papíru a knihy.

Kromě poměrně poklidných činností jako je tvorba autorských knih a knihaření Lenka Novotná vytváří také originální plakáty menších punkových festivalů. „Přestože musím částečně naplnit i určité vize mých kolegů, snažím se si zachovat vlastní přístup a vnést do plakátů vizuální čistotu, přehlednost a zároveň na potencionálního návštěvníka dýchnout autenticitou propagované akce,“ vysvětluje svůj přístup Lenka Novotná.

Bc. Lenka Novotná získala hlavní cenu v celostátní soutěži Grafika roku 2019 za autorskou knihu Kroj (počítačová grafika, velikost 145 x 145 mm). Kniha vznikla v rámci její bakalářské práce, kterou vedl MgA. Petr Hůza.
Do letošního 26. ročníku celostátní soutěžní výstavy Grafika roku 2019 bylo přihlášeno 419 prací, z toho bylo v Obecním domě v Praze vystaveno 213 děl a 19 autorských knih. Předáno bylo 11 cen v hlavních kategoriích dle formátu a dále za jednotlivé grafické techniky.