PdF Zaměstnanci, Zahraničí 22. 10. 2019

Nejen medaile, ale také nemalé osobní úspěchy, tak hodnotí výkony sportovců na světových hrách pro osoby s intelektovým znevýhodněním vedoucí výpravy Lucie Francová

Autor: Petra Kubařová

V australském Brisbane se světových her pro osoby s intelektovým znevýhodněním účastnily reprezentační týmy ze 47 zemí. Sportovců bylo 1 000 z celkového počtu 2 500 účastníků.

Soutěže se konaly ve dnech 12. – 19. 10. 2019 v deseti sportech – atletice, basketbalu, cyklistice, kriketu, plavání, tenise, taekwondu, sálové kopané, stolním tenise a veslování. Česká reprezentace měla zastoupení v 5 z nich - atletice, cyklistice, plavání, tenise a stolním tenise. V jejím čele stála vedoucí výpravy Mgr. Lucie Francová, Ph.D., která působí na Katedře tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty UHK.

Slavnostní zahájení

Slavnostní zahájení v ulicích města Brisbane začalo 12. října 2019 promenádou 47 zúčastněných zemí, když průvod procházel centrem města k místní radnici. Za naši výpravu nesl českou vlajku desetinásobný medailista z předchozích Global Games, tenista Ondřej Sedliský. Součástí zahájení her bylo představení maskota Lorri a vystoupení tanečníků, původních obyvatel Austrálie, projevy zástupců města, státu Queensland, organizačního výboru a svazů INAS a IPC, slavnostní přísahy sportovců a rozhodčích. Večer uzavřel velkolepý ohňostroj.

Úspěch ve stolním tenise

Celkově hry přinesly medailové úspěchy pouze v nově obsazené kategorii II2 (pro sportovce s Down syndrom) a gratulace patří Ditě Anderové za 2. místo v týmu a 3. místo v soutěži jednotlivců. Ostatní úspěchy byly hlavně na úrovni osobních rekordů. Za ocenění zajisté stojí umístění sportovců, kteří se ve velmi početné a silné konkurenci dokázali umístit v 1. polovině startovního pole. Mezi tyto sportovce patří Vladimír Hlaváč svým 6. místem v 100m prsa, Ondřej Sedliský  a Jiří Humhal ve čtyřhře, kdy skončili na 4. místě a Robert Puddu, který svým umístěním v individuálních soutěžích potvrdil oprávněné vřazení do reprezentačního týmu cyklistiky.

Aktivity vedoucí výpravy

Úkolem Mgr. Lucie Francové, Ph.D. bylo zajištění veškeré komunikace s organizátory - od přihlášek, plateb, zajištění ubytování a stravování, až po řešení aktuálních problémů během jednotlivých soutěží.  Zabezpečovala organizaci aklimatizačního pobytu, vyhledávala a objednávala doplňkový a regenerační program. Zajištovala volnočasový program včetně výletů. Pravidelně se potkávala s ostatními delegáty na poradách vedoucích výprav. Součástí její práce byla také spolupráce s reprezentačními trenéry a vedení pravidelných organizačních porad. Pomáhala trenérům při technických poradách vybraných sportů. Reprezentovala českou výpravu na mezinárodním sportovním summitu, kde byly předneseny zajímavé příspěvky celosvětově uznávaných odborníků. Zajištovala také komunikace s médii. Vystupovala při oficiálních setkání - s generální konzulkou Ing. Hano Fanderovou a zástupci České školy v Brisbane, vedení Inas (Virtus).