PdF Absolventi, Věda a výzkum, Studenti 5. 11. 2019

Kateřina Andršová a Jan Bílek: první absolventi doktorských studijních programů Hudební teorie a pedagogika a Teorie a dějiny české literatury

Autor: Petra Kubařová

Podzimní promoce našich absolventů měly letos jednu zvláštnost. Pro svůj diplom si přišli i první absolventi doktorských programů rozvíjených na Hudební katedře a Katedře českého jazyka a literatury PdF UHK - etnomuzikoložka a pedagožka Mgr. Kateřina Andršová, Ph.D., a literární historik Mgr. Jan Bílek, Ph.D.

Mgr. Kateřina Andršová, Ph.D., úspěšně dokončila doktorské studium oboru Hudební teorie a pedagogika. Jejím výzkumným tématem je osobnost hudebního vědce a pedagoga Dobroslava Orla. Jedním z prvních výsledků jejího soustavného badatelského zaujetí je vědecká edice dosud nevydané korespondence Dobroslava Orla a lužickosrbského hudebního skladatele Bjarnata Krawce. Doktorka Andršová rovněž uspořádala ve spolupráci s Etnologickým ústavem AV ČR na Pedagogické fakultě UHK výstavu věnovanou Dobroslavu Orlovi, kterou obohatila novým panelem věnovaným stykům právě těchto dvou osobností. Byl to jeden z výsledků jejího specifického výzkumu Dobroslav Orel a Československo – lučickosrbské vztahy. V loňském roce obdržela studentskou výroční cenu Pedagogické fakulty UHK za mimořádnou tvůrčí činnost v oblasti vědy a výzkumu.

Mgr. Jan Bílek, Ph.D., je absolventem doktorského studia Teorie a dějiny české literatury na Katedře českého jazyka a literatury PdF UHK. Systematicky se zabývá významným tématem z pomezí kulturních, literárních a politických dějin – pátečníky; volnější soukromou skupinu asi 60 českých intelektuálů sdruženou spisovatelem a novinářem Karlem Čapkem v letech 1924-1938. Téma je aktuální v společenském kulturním, mediálním a vědeckém diskurzu. Publikoval k němu několik studií a přednášel doma i v zahraničí (Slovanský ústav Ruské akademie věd, Pjatničniki Karela Čapeka i prezident Masaryk; Poezdka Karela Čapeka v Angliju v 1924 g. i vozniknovenie pjatničnikov). Podařilo se mu iniciovat jeho popularizaci formou dvoudílného pořadu České televize Karel Čapek a pátečníci, který byl vysílán o Vánocích loňského roku.

Během svého dosavadního profesního působení byl Mgr. Jan Bílek, Ph.D., dvakrát řešitelem a dvakrát spoluřešitelem projektu GA ČR, je členem řady vědeckých společností. V letošním roce Bílek obdržel ocenění rektora Univerzity Hradec Králové za úspěšnou vědeckou činnost a za popularizaci vědy  s přihlédnutím k soustavnému pedagogickému působení na, kde se mimo jiné podílel na ustavení a rozvíjení disciplíny Literární archivnictví.