Usefulness of emerging technologies in formal foreign language education

• Hlavní řešitelka:   doc. PhDr. Blanka Klímová, M.A., Ph.D. (Katedra aplikované lingvistiky FIM UHK)
  • Partnerský tým: Sule Yildirim Yayilgan , Sarang Shaikh, Anne Hilde Ruen Nymoen (Norská univerzita vědy a techniky (NTNU) v Gjøviku,  Norsko)
  • Registrační číslo: EHP-BFNU-OVNKM-4-198-01-2022
  • Financováno z Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014-2021
  • Období řešení: 09/2022 - 01/2024

Projekt bude zkoumat užitečnost nejnovějších nových technologií, jako je strojové učení, hluboké učení a zpracování přirozeného jazyka ve vzdělávání, různé formy umělé inteligence nebo rozšířené reality v procesu výuky cizích jazyků. Nejdříve partnerské výzkumné týmy z České republiky (ČR) a Norska (N), na základě systematického přehledu literatury, určí nejvhodnější technologie pro výuku cizích jazyků (VCJ). Za druhé se na základě výsledků zjištění systematického přehledu pokusí formou společné experimentální studie využít jednu či více z těchto technologií v procesu VCJ. Mezi hlavní plánované aktivity proto budou patřit dvě publikace s impakt faktorem (jedna přehledová studie a jedna původní studie) v uznávaných mezinárodních časopisech, např. v Education and Information Technologies nebo Computer-Assisted Language Learning. Kromě výzkumných publikací tým uspořádá dva společné workshopy, na kterých bude konkrétněji zkoumat a diskutovat o tématu výzkumu a také prezentovat průběžné výsledky; jeden workshop se bude konat na Norské univerzitě vědy a techniky (NTNU) v Gjøviku v Norsku a jeden workshop na Univerzitě Hradec Králové v České republice. Na začátku projektu tým zřídí webové stránky projektu, na kterých bude sledovat svou práci, a také časový harmonogram.