Často kladené dotazy SZZ (FAQ)

Co vše musím mít zařízeno v předposledním roce studia, abych vše stíhal/a v posledním ročníku?
V souvislosti se SZZ a obhajobou práce je nejdůležitější sledovat harmonogram akademického roku studia a vypsat si důležité termíny/milníky. Sledovat webové stránky FIM, Facebook FIM a přečíst si pokyny ke státnicím - odkaz výše.
 
Kdy se konají státnice?
Zkušební období SZZ jsou během akademického roku vždy tři. V září, v lednu, v květnu-červnu. Přesné rozmezí, ve kterém se SZZ budou realizovat (od - do), jsou uvedena v harmonogramu příslušného akademického roku. 
 
Jak se dozvím svůj termín státnice?
Student se nejprve musí předběžně přihlásit na SZZ v IS/STAG na příslušné zkušební období. V harmonogramu akademického roku je stanoveno, kdy má student toto přihlášení provést. Na základě tohoto přihlášení stanoví katedry pro jednotlivé obory/programy konkrétní přesné termíny s rozpisem studentů. Seznamy s termíny jsou zveřejněny na webu. Student musí potvrdit přidělený termín na katedře prostřednictvím referentky katedry.
 
Můžu si vybrat termín státnice sám?
Termín SZZ je studentovi přidělen katedrou a není možné, aby si studenti termín vybírali. Pokud student předem ví o závažné překážce (zdravotní - plánovaná operace, termín porodu, apod.) a tuto skutečnost doloží, může si na katedře domluvit termín. Pouze však v rozmezí zkušebního období státnic daného harmonogramem studia a dle možností katedry. Jedná se o výjimečné případy. Důležité je, aby případný požadavek na termín SZZ student konzultoval s referentkou katedry ještě před vyhlášením konkrétních termínů na webu. Tedy hned po skončení přihlašování na SZZ v IS/STAG.
  
Kdy se dozvím komisi? 
Většina kateder zveřejní již s konkrétními termíny SZZ složení komise. Některé katedry zveřejní komisi až v den státnice. Komise musí být nejméně tříčlenná. Změna členů komise je vyhrazena. 
 
Co dělat, když vedoucí práce nereaguje na dotazy k bakalářské/diplomové práci?
V případě, že vedoucí práce delší dobu nereaguje na e-mailovou korespondenci týkající se závěrečné práce, je možné využít další možnosti spojení - telefonické do jeho/její kanceláře na katedru, konzultační hodiny, dostupnost na fakultě dle jeho/její výuky. V případě přetrvávajících potíží se student obrátí na referentku příslušné katedry. Důležité je, aby e-mailová komunikace ze strany studenta probíhala výhradně z univerzitního e-mailu. 
 
Jaký má být rozsah závěrečné práce?
Student se řídí výnosem děkana Metodické pokyny pro vypracování bakalářských a diplomových prací a vychází z individuální konzultace s vedoucím práce. 
 
Jak se vybírají otázky při státnicích?
Otázky z jednotlivých pro daný obor/program studia povinných zkušebních předmětů zadává předseda komise spolu se zkoušejícím daného předmětu bezprostředně po skončení obhajoby závěrečné práce. Otázky volí pokud možno tak, aby tematicky souvisely s problematikou zpracovávanou v závěrečné práci. Zkušební otázky, resp. možné okruhy, jsou zveřejněné na webu u vypsaných termínů SZZ. Student odpovídá zpravidla bez přípravy, prokazuje, že komplexně zvládá zvolenou problematiku a je ji schopen řešit v širokých interdisciplinárních souvislostech. Na žádost studenta může předseda komise  poskytnout čas na krátkou přípravu.
Zkušební otázky při státní závěrečné zkoušce z jazyka a při státní zkoušce z volitelného předmětu si student losuje předem.