FIM Studenti, Zaměstnanci, Koronavirus 10. 7. 2021

Podmínky návratu studentů a zaměstnanců ze zahraničí

Všichni pracovníci a studenti UHK, kteří po příjezdu ze zahraničí vstoupí do budov UHK (jde-li o cestu v posledních 14 dnech trvající déle než 24 hodin v případě sousedních zemí nebo déle než 12 hodin v případě ostatních zemí), mají:

a) povinnost informovat UHK o této skutečnosti a
b) povinnost prokázat se:

» v případě země s nízkým a středním rizikem (viz Seznam zemí podle míry rizika nákazy) - potvrzením o negativním antigenním testu z posledních 48 hodin nebo potvrzení o negativním PCR testu z posledních 72 hodin; v případě občanů ČR, občanů EU s přechodným pobytem a občanů třetích zemí s trvalým pobytem na území ČR (necestují-li ze zemí se středním rizikem hromadnou dopravou) lze předložit test nejpozději do 5 dnů po příjezdu ze zahraničí – do té doby je tato osoba v prostorách UHK povinna nosit respirátor (a to včetně situací, ve kterých by jej jinak nosit nemusela),

» v případě země s vysokým, velmi vysokým extrémním rizikem – alespoň potvrzením o negativním antigenním testu z posledních 48 hodin (jde-li o občany ČR, občanů EU s přechodným pobytem a občanů třetích zemí s trvalým pobytem na území ČR, kteří cestují hromadnou dopravou) nebo negativním PCR testu z posledních 72 hodin v případě občanů ostatních zemí.

• Zaměstnanci výše uvedené povinnosti plní při příchodu na UHK ve vztahu ke svému nadřízenému, studující potvrzení předloží na recepci při příchodu do příslušné budovy. Bez doložení negativního testu není na pracovišti či na výuce či zkoušce přítomnost od 9. července 2021 možná. Řešení individuálních případů náleží vedoucím pracovníkům fakult a součástí či jejich zástupcům v jejich nepřítomnosti. Pro ulehčení mohou zaměstnanci využít pole poznámky při vyplnění žádosti o dovolenou, kde uvedou zemi pobytu.
  • V případě vyslání zaměstnance na pracovní cestu do zemí se středním a vyšším rizikem výskytu onemocnění covid-19 budou náklady na test na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 před vstupem na území České republiky ve smyslu příslušných opatření Ministerstva zdravotnictví zaměstnancům ze strany UHK hrazeny následně nad rámec vyúčtování pracovní cesty.
  • Osvobozeni od povinnosti prokázat se testem jsou pracovníci a studující s více jak 14 dnů starým ukončeným očkováním (prokazuje se národním certifikátem o dokončeném očkování) či zaměstnanci a studenti, kteří v uplynulých 180 dnech covid-19 prodělali (prokazuje se potvrzením od lékaře či digitálním COVID certifikátem, nikoli čestným prohlášením).