FIM Konference a přednášky, Aktuálně 3. 4. 2024

Tentokrát to nebylo jen o Pí, ale představena byla i kružnice, jak ji neznáme

V rámci Mezinárodního dne matematiky uspořádala Katedra informatiky a kvantitativních metod FIM UHK ve čtvrtek 14. března 2024 již 9. ročník Den Pí na FIM.

Jednalo se o netradiční setkání s matematikou, se studenty středních škol z Královéhradeckého kraje a jejich pedagogickým doprovodem. Konkrétně fakultu navštívili studenti z Gymnázia Boženy Němcové, Gymnázia J.K. Tyla, Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové, Biskupského Gymnázia Bohuslava Balbína, Zemědělské akademie a gymnázia v Hořicích a Střední průmyslové školy stavební.

Na rozdíl od předchozích ročníků se setkání netýkalo přímo čísla Pí ani úloh z geometrie, ale byla zvolena „kružnicová“ témata z teorie grafů. Přednášku doktorky Andrey Ševčíkové s názvem „Není kružnice jako kružnice“, která pojednávala o Hamiltonových kružnicích a jejich možném použití, si vyslechlo více než 100 posluchačů. Workshopu s názvem „Cestování po kružnici“ se na třech počítačových učebnách zúčastnilo 90 studentů, kteří se seznámili s problémem obchodního cestujícího. V programu GeoGebra hledali nejkratší kružnici procházející hlavními městy balkánských států. V rámci tohoto workshopu měli účastníci také možnost seznámit se s programy „Gralg“ a „CheGra“, které studenti FIM UHK vytvořili v rámci svých závěrečných kvalifikačních prací, a které velmi zdařilým způsobem prezentují poznatky z oblasti teorie grafů. Náplň workshopu připravil doktor Jiří Haviger a doktorka Jana Medková. Na výuce se ale podílel také docent Pavel Pražák, doktor Petr Bauer a již zmiňovaná doktorka Andrea Ševčíková.

„Pro studenty středních škol bylo zvolené téma setkání neznámé, bylo to jejich první setkání s teorií grafů. Práce se jmenovanými programy je však bavila, takže všichni odcházeli spokojeni a s novými poznatky,“ uvedl docent Pavel Pražák, hlavní koordinátor akce a její zakladatel.