FIM Aktuálně 16. 4. 2024

Modrá fakulta opět darovala krev

Fakulta informatiky a managementu UHK opět navázala na v předchozích letech pořádanou akci Modrá fakulta daruje krev.

S touto přínosnou aktivitou přišli členové studentské komory Akademického senátu FIM UHK již v roce 2003. Od té doby probíhala spolupráce FIM UHK s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Hradec Králové a zaměstnanci a studující fakulty se mohli v daném termínu dostavit a darovat krev. V době koronavirové pandemie spolupráce na chvíli utichla a obnovila se až letos.

Tentokrát se stanovilo pouze jedno datum, a to 10. dubna 2024 od 8:00 a 13:00. „Bylo skvělé vidět, že se stále najdou ti, kteří rádi pomůžou a pokud mohou, krev darují. Já osobně jsem se zatím s touto tradicí setkala poprvé, ale určitě budu pro to, abychom brzy domluvili další termín darování. Myslím, že příště neomezíme termín pouze na jeden den, ale určíme delší časové období, po které by se zájemci mohli zastavit v nemocnici. Mohli bychom tím zvýšit počet zapojených,“ uvádí studentka Petra Skořepová, která se organizace akce za AS FIM UHK chopila.

Někteří dárci darují pravidelně, ale najdou se tací, pro které to byla úplně nová zkušenost, jako třeba Dušan Vančura, student 1. ročníku Informační management, který k tomu dodává: „„Darování krve bylo něco, co jsem si chtěl vždy zkusit, jelikož si myslím, že pokud je na to člověk dostatečně zdravý a nemá strach, tak svým rozhodnutím může někomu zachránit život. Celý proces je pro prvodárce trošku delší, ale jinak vše probíhá pod plným dohledem doktorů. Samotné darování krve zabere maximálně 5-15 minut a je to téměř bezbolestné. Po darování krve mě sestřička odvedla do bufetu pro dárce, kde jsem dostal občerstvení, pití dle výběru a žeton do automatu s kávou a čokoládou. Před odchodem z nemocnice se mě v kartotéce paní znovu zeptala, zda je vše v pořádku. Následně mi potvrdila parkovací lístek a vydala stravenku na jídlo v hodnotě 150Kč.“