FIM Aktuálně, Konference a přednášky 4. 12. 2023

Dny geografie na FIM UHK

Dny geografie je název pro popularizačně vzdělávací akci, která v českém prostředí volně navazuje na tradice v anglosaských zemích, konkrétně na Geography Awareness Week, GIS Day a Day of Geography. Geografická pracoviště po celém Česku mají možnost připravit pro nejširší veřejnost zajímavé akce s cílem upozornit na šíři geografických výzkumných témat, která jsou středem zájmu jednotlivých pracovišť a tím poukázat na význam geografie v moderní společnosti.

Letos poprvé se do akce zapojila i Univerzita Hradec Králové. Zaměstnanci Katedry rekreologie a cestovního ruchu Fakulty informatiky a managementu UHK připravili v týdnu od 20. listopadu čtyřdenní výstavu zeměpisných a historických atlasů. Vystaveno bylo více jak 80 různých atlasů - zeměpisných, školních, tematických, historických, kapesních. Nejstarším vystaveným atlasem byl zeměpisný atlas z roku 1925, nejmladším pak Školní atlas světa od vydavatelství Kartografie, a.s. Zajímavostí byly i cizojazyčné atlasy (polské, turecké, ukrajinské, ruské i americké) a velký Atlas krajiny ČR. Výstavu navštívilo celkem 62 lidí z řad studentů a zaměstnanců UHK. Studenti a studentky tak měli jedinečnou příležitost porovnat a doplnit si různé geografické znalosti a dovednosti, především čtení map a jejich následnou intepretaci.

Doprovodným programem byla série cestovatelských přednášek. Nahlédnutí do Asie nám poskytl doktor David Chaloupský a jeho návštěva Ladakhu, Amerikou nás provedl doktor Tomáš Burda svým vyprávěním o Patagoii a doktor Libor Lněnička se s návštěvníky podělil o krásy proměn kulturní krajiny Podkrušnohoří.

"Doufejme, že se zájem veřejnosti bude v dalších letech zvyšovat a že se podaří postupně přiblížit krásu geografie i "negeografům," uvedl doktor Lněnička.

Akce proběhla pod záštitou Fakulty informatiky a managementu UHK a Východočeské pobočky České geografické společnosti.

Autoři článku: Tomáš Burda, David Chaloupský a Libor Lněnička