FF Studenti, Věda a výzkum, Absolventi 7. 5. 2024

Proběhl dvoudenní genealogický workshop

Genetické genealogii a organizaci Family Search byl věnován dvoudenní genealogický workshop, který se v závěru dubna konal na Kuksu.

Organizátoři dr. Martina Bolom-Kotari, dr. Jindřich Kolda, Mgr. Markéta Burešová a Bc. et Bc. Pavel Anděl v rámci projektu specifického výzkumu, který vede právě M. Burešová, navázali na loňský úspěšný cyklus workshopů a přednášek „Rodokmen Broumovska“. Workshop byl tentokrát určen menší skupině studentů, a proto hodně interaktivní a intenzivní.

První den patřil Pavlu Andělovi a Martinu Kotačkovi. Mgr. Martin Kotačka vede Archiv VUT a vedle toho náleží k našim největším odborníkům na genetickou genealogii. V tomto oboru se etabluje také Pavel Anděl, toho času náš magisterský student oceněný nedávno Cenou děkana FF UHK za vynikající bakalářskou práci. Oba představili genetickou genealogii, její možnosti a využití nejen pro genealogy, ale také pro historiky či archeology. Účastníci se dozvěděli detaily o typech používaných testů, interpretaci výsledků, limitech tohoto přístupu. Diskutovaly se také etické otázky spojené s výzkumem DNA. Mgr. Kotačka fascinujícím způsobem ukázal, že při správném testování a následné interpretaci získaných dat lze překonat pro genealogy dosud téměř neřešitelný problém nemanželského původu některého z našich předků.

Druhý den se slova ujal Thomas Hengst, jeden z manažerů organizace Family Search. Family Search stojí za masovou digitalizací a zpřístupňováním matrik i dalších genealogických pramenů po celém světě včetně České republiky. Thomas účastníkům představil možnosti, které FS nabízí badatelům. Hovořil o využití a učení umělé inteligence, o zabezpečení obrovského množství dat, které se dosud podařilo nashromáždit a řadě jiných otázek.

Doprovodný program zajistil známý „Kuksolog“ Jindřich Kolda. Prohlídka obce Kuks, šporkovské hrobky, zahrady i hřbitova představovala onu pověstnou třešničku na dortu. S Martinem Kotačkou i Pavlem Andělem jsme již domluveni na pokračování akce.

Nabídka sekce: Katedra pomocných věd historických a archivnictví