FF Aktuálně, Věda a výzkum 5. 4. 2024

Dvě nové publikace z projektů GA ČR

Knižní e-shop Univerzity Hradec Králové obohatily dvě nové odborné knihy, které vzešly z vědeckých projektů podpořených Grantovou agenturou České republiky a řešených na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové.

Publikace "Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen" - Spletité cesty žen k vědecké kariéře v první polovině 20. století představuje komplexní obraz vědkyně v české a československé společnosti první poloviny 20. století a ukazuje zastoupení a pracovní výsledky žen v různých vědních oborech, jejich možnosti profesionálního růstu a budování vědecké kariéry. Autorkami knihy, která je výsledkem projektu Ženy v české a československé vědě v první polovině 20. století (GA19-08667S) a vyšla v rámci edice České moderní dějiny nakladatelství Academia a Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, jsou PhDr. Marie Bahenská, Ph.D. (Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.), doc. Mgr. Libuše Heczková, Ph.D. (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy) a prof. PhDr. Dana Musilová CSc. z Historického ústavu FF UHK.

Prof. Musilová se zabývá dějinami 20. století a gender history. Mezi její další publikace s obdobnou tematikou, které jsou dostupné v knižním e-shopu UHK, patří např. Iluze spásy - České feministické myšlení 19. a 20. století, Nezbytná, osvobozující, pomlouvaná: O ženské práci nebo Z ženského pohledu, poslankyně a senátorky Národního shromáždění Československé republiky 1918-1939.

Druhým titulem je Wyclif, Páleč a nominalisté na pražské univerzitě v pozdním středověku, jehož autorem je ThDr. Martin Dekarli, Th.D. z Katedry pomocných věd historických a archivnictví FF UHK. Monografie, vydaná Nakladatelstvím Lidové noviny v edici Středověk přináší nové poznatky o počátcích recepce oxfordského reformátora Jana Wyclifa na pražské univerzitě a rovněž o nejstarších spisech pražských realistů, jež tvoří šest doposud neznámých logických traktátů Štěpána z Pálče. Kniha dále představuje v ucelené podobě pražskou nominalistickou tradici myšlení včetně polemik o univerzálie před rokem 1400 a navrhuje nový referenční rámec, ve kterém byly Wyclifovy spisy v pozdně středověkých Čechách studovány. Text je výsledkem projektu Opera logicalia Štěpána z Pálče († 1423) a recepce anglické logiky v pozdně středověkých Čechách (GJ17-08410Y), jehož byla FF UHK hlavním řešitelem.