UHK Studenti, Aktuálně 15. 8. 2019

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY část 3. - Kdy končí status studenta?

Vystudovali jste bakaláře a rozmýšlíte se, zda jít studovat dál nebo pracovat? Víte, kdy status studenta ztrácíte a co z toho plyne? Čtěte dál...

Ema končí letos v květnu bakalářské studium. Je rozhodnuta, že ve studiu nebude dále pokračovat. Zatím nemá sehnané žádné zaměstnání (plánuje se jít informovat do kariérního centra UHK o svých možnostech). Předtím, než nastoupí do pracovního procesu, má v plánu si užít poslední volné letní prázdniny. Jak to bude s jejím statusem studenta?

Ema ztrácí status studenta dnem, kdy absolvuje státní závěrečné zkoušky. S tím souvisí, že bude muset začít řešit platbu zdravotního pojištění. Stát za ní bude odvádět zdravotní pojištění ještě následující měsíc po SZZ. Ema tedy musí začít platbu zdravotního pojištění hradit nejdéle v červenci. V případě, že by si našla práci dříve než po letních prázdninách, bude za ní odvádět zdravotní pojištění zaměstnavatel. Pokud se rozhodne přes prázdniny nepracovat, může si zdravotní pojištění hradit sama. Zdravotní pojištění se vypočítá z aktuální výše minimální mzdy. V roce 2019 je pro osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) stanovena výše zdravotního pojištění částkou 1803 Kč. Další variantou je registrace na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání – v tomto případě za ní bude odvádět zdravotní pojištění opět stát. Ema zároveň přijde o studentské výhody (např. sleva na dopravu, slevy na daních, v kultuře atd.).
Pokud by se Ema rozhodla pokračovat v navazujícím magisterském studiu, znamenalo by to následující.. Po bakalářských státnicích ztratí status studenta tak jako tak. Studentkou se stane opět v okamžiku zápisu k magisterskému studiu. V tomto mezidobí Ema sice nebude mít status studenta, ale pokud se do tří měsíců zapíše k navazujícímu studiu, nemusí zdravotní pojištění hradit. Její povinností bude jen to, že musí tuto změnu nahlásit své zdravotní pojišťovně.

Toto jsou základní fakta k tématu "status studenta". Další téma již brzy.
Pokud máte návrhy na další dotazy, budeme rádi, když nám je zašlete na poradna@uhk.cz.

S dalšími dotazy Vám rádi pomohou poradci Informačně-poradenského a kariérního centra