Výzkum modifikovaných reaktivátorů cholinesteras pro léčbu intoxikací organofosforovýmí pesticidy

2013 - 2015. Řešitel: doc. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• Program LH - KONTAKT II
  • Doba řešení 3/2013 - 12/2015
  • Reg. č.: MSMT-16744/2013

Cílem projektu je příprava, in vitro a in vivo testování nových modifikovaných reaktivátorů cholinesteras. Modifikované reaktivátory se budou od stávajících lišit strukturou, kde bude kladen důraz na jejich zlepšený průnik přes biologické bariéry (monokvarterní nebo nekvarterní sloučeniny). Připravené sloučeniny budou testovány in vitro pomocí standardních a zavedených metodik na reaktivaci vybraných organofosforových pesticidů. V rámci spolupráce s pracovištěm v USA budou vybraní kandidáti testováni také pomocí dalších in vitro metodik a dále in vivo na experimentálních zvířatech proti intoxikacím organofosforovými pesticidy (pouze v USA).