Příprava sloučenin ovlivňujících mitochondriální enzymy jako potenciálních léčiv Alzheimerovy nemoci

2014 - 2015. Řešitel: doc. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• Program mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji COST CZ
  • Období řešení: 4/2014 - 11/2015
  • Reg. č: MSMT-8634/2014-1.

Cílem projektu je příprava, in vitro testování, molekulární modelování a hodnocení vztahů mezi strukturou a aktivitou nových modulátorů mitochondriálních enzymů. Nové modulátory mitochondriálních enzymů se budou od stávajících lišit strukturou, kde bude při návrhu jejich struktury kladen důraz na ovlivnění významných mitochondriálních enzymů pomocí variabilních funkčních skupin (UHK). Připravené sloučeniny budou testovány in vitro pomocí standardních a zavedených metodik (University of St. Andrews). V rámci spolupráce COST s pracovištěm ve Spojeném království budou vybraní kandidáti testováni také pomocí dalších (pokročilých) in vitro metodik (University of St. Andrews). U vybraných sloučenin budou pomocí technik molekulárního modelování zjištěny možnéinterakce s mitochondriálními enzymy (UHK). Na základě výsledků in vitro a výsledků molekulárního modelování budou určeny vztahy mezi strukturou a aktivitou u připravených sloučenin (UHK).