Výzkum mechanismu toxicity S-konjugátů aminofenolických léčiv

2019 - 2021. Spoluřešitel: doc. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• Hlavní řešitel: doc. RNDr. Tomáš Roušar Ph.D., Univerzita Pardubice.
  • Doba řešení: 1/2019 – 12/2021.
  • Typ projektu: Standardní projekt GA ČR.

Na biotransformaci většiny xenobiotik se podílí také konjugace s glutathionem (= glutathionylace). Tato reakce je obecně považována za detoxikační, z literatury je ale známo několik případů, kdy může vést také k produkci sloučenin, jež jsou v porovnání s původními sloučeninami ještě více toxické. Takovou skupinou látek mohou být podle některých výsledků také aminofenolické sloučeniny. Jejich konjugace s glutathionem může vést k tvorbě konjugátů, jež by mohly zodpovídat za časté projevy nefrotoxicity při léčbě strukturními analogy paminofenolu. Cíle projektu jsou proto zaměřeny na potvrzení této hypotézy, kdy budou aminofenolické konjugáty syntetizovány, purifikovány, bude charakterizován jejich možný toxický účinek a také bude popsáno jejich toxické působení v podmínkách in vitro a in vivo. Výstupem projektu bude charakterizace principu toxického působení těchto molekul a také predikce působení sloučenin, které jsou jim strukturně podobné.