Reaktivátory butyrylcholinesterasy pro přípravu pseudo-katalytických scavengerů využitelných při intoxikacích organofosforovými sloučeninami

2018 - 2020. Spoluřešitel: prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• Hlavní řešitel: doc. PharmDr. Kamil Musílek Ph.D., Fakultní nemocnice Hradec Králové.
  • Období řešení: 1/2018 – 12/2020.
  • Typ projektu: Standardní projekt GA ČR.

Organofosforové sloučeniny jsou produkované jako bojové chemické látky nebo využívané jako insekticidy a způsobují život ohrožující intoxikace. Pro prevenci takových intoxikací byl definován koncept pseudo-katalytického bioscavengeru, který by byl schopen vázat organofosforovou sloučeninu, detoxikovat ji a zároveň se reaktivovat jako bioscavenger. Pro účely bioscavengeru je nyní dostupná pravá lidská butyrylcholinesterasa, kterou je možné přečistit pomocí afinitní chromatografie na specifickém sorbentu. V rámci tohoto konceptu však chybí malé molekuly (reaktivátory butyrylcholinesterasy), které by byly schopny reaktivovat její funkci bioscavengeru po detoxikaci organofosforových sloučenin. Proto je tento projekt zaměřen na ověření konceptu pseudo-katalytického bioscavengeru s využitím lidské butyrylcholinesterasy a jejích reaktivátorů, které budou pro tento účel vyvinuty.