Moderní postupy v závlahovém režimu ovocných dřevin v podmínkách vodního deficitu

2019 - 2023. Spoluřešitel: RNDr. Lenka Plavcová, Ph.D. (katedra biologie PřF UHK)

• Hlavní řešitel: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o., Ing. Martin Mészáros Ph.D.
  • Spoluřešitel 1: Český hydrometeorologický ústav
  • Spoluřešitel 2: PATRIA Kobylí, a.s.
  • Spoluřešitel 3: Petr Kareš
  • Spolurešitel 4: RNDr. Tomáš Litschmann
  • Spoluřešitel 5: Univerzita Hradec Králové, Přírodovědecká fakulta, katedra biologie a katedra kybernetiky, klíčová osoba řešitelského týmu RNDr. Lenka Plavcová, Ph.D.
  • Spoluřešitel 6: Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
  • Období řešení: 1/2019 – 12/2023
  • Program: ZEMĚ
  • reg. č.: QK1910165

Cílem řešení projektu je pomocí komplexního hodnocení vlivu environmentálních podmínek a fyziologických reakcí ovocných dřevin na vodní režim inovovat metodické postupy ve stanovení potřeby a zvýšení efektivity využití závlahy v ovocných sadech ČR. Dále pak zhodnotit vliv alternativních postupů v závlaze jádrovin a peckovin na rychlost dozrávání a kvalitu produkce ovoce pomocí nedestruktivních metod.