PREVENCE STÁRNUTÍ – Simultánní modulace ABAD a mTOR signální dráhy

2019 - 2022. Hlavní řešitel: prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D. (katedra chemie PřF UHK)

• Řešitel: Univerzita Hradec Králové / Přírodovědecká fakulta, prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D.
  • Období řešení: 5/2019 – 12/2022
  • reg. č.: NV19-09-00578 panelu č. P09

V rámci daného projektu bychom chtěli vyvinout novou skupinu léčiv cílených na stárnutí a jeho zpomalení. Během několika posledních let náš výzkum byl zaměřen na mitochondriální enzym amyloid vázající alkohol dehydrogenasu (ABAD) ve vztahu k Alzheimerově chorobě. Mezitím bylo zjištěno, že modulace ABADu může rovněž pomoci v léčbě některých typů nádorů. Navíc výsledky nedávných studií poukázaly také na to, že modulátory ABADu mají imunosupresivní účinek. Na základě výše uvedených vědecky-podložených faktů se domníváme, že modulátory ABADu mohou působit jako potenciální léčiva zpomalující stárnutí, tj. kandidátní molekuly mající schopnost zpomalit stárnutí organismu podobně jako rapamycin či jeho deriváty(rapalogy). Pro tento účel budou provedeny in silico screening, chemická syntéza, in vitro a in vivo testování nové skupiny léčiv zpomalující stárnutí na bázi simultánních modulátorů ABAD a mTOR signálních cest.