PřF Aktuálně, Zahraničí, Konference a přednášky 3. 7. 2019

Letní škola geometrie a topologie 2019

Datum konání: 1. 8. 2019, Autor: Kristýna Vávrová, PR a komunikace PřF UHK

Od 1. do 31. srpna přivítá Katedra matematiky Přírodovědecké fakulty UHK skupinu 30 zahraničních studentů z Ruska, Ukrajiny i Řecka, kteří se sem znovu sjedou na Letní školu geometrie a topologie. Ta si tak po minulých ročnících postupně buduje své pevné místo mezi vyhledávanými prázdninovými kurzy.

„Už o loňské ročníky jarní a letní školy, které jsme na katedře pořádali, byl velký zájem. Letos jsme ale museli mnoho zájemců i odmítnout – z 85 přihlášených jsme vybrali 30 nejnadanějších studentů, kteří obdrželi i stipendium pokrývající část nákladů,“ popisuje Anton Galaev, hlavní organizátor a vědecký pracovník Katedry matematiky PřF UHK.

„Takový zájem je pro nás známkou toho, že se nám daří budovat tradici škol, které jsou pro studenty atraktivní svou náplní a lákavé svým prostředím, což nás velice těší,“ hodnotí dále Galaev.

Programem letní školy budou přednášky a kurzy věnované současným otázkám diferenciální geometrie a topologie, které souvisí i s výzkumnou aktivitou členů katedry matematiky. Přednášejícími budou její zahraniční výzkumní pracovníci Yaroslav Bazaikin, Oleksii Kotov, Ioannis Chrysikos, Charalampos Evripidou a postdoktorandi Eivind Schneider a Curtis Porter.

Jak diferenciální geometrie, tak topologie představují významnou část současné matematiky a mohou mít různé aplikace, např. i v teoretické fyzice, ale mají i velmi praktické využití, např. v procesu vidění člověka nebo v procesu těžby ropy.

Škola tematicky navazuje na Jarní školu diferenciální geometrie a topologie, která na PřF UHK proběhla v květnu 2018, a Letní školu algebraické geometrie ze srpna 2018. Kurzy vedou zahraniční odborníci z Katedry matematiky PřF UHK, jejichž působení zde je možné díky Grantové agentuře České republiky. Ta podporuje několik jejich výzkumných projektů právě v oblasti geometrie a topologie.