PřF Studenti, Konference a přednášky, Absolventi 5. 3. 2020

DIGI centrum Elixíru do škol vzdělává na PřF v digitálních technologiích učitele i studenty

Datum konání: 3. 3. 2020 12:00–4. 3. 2020 12:00, Autor: Kristýna Vávrová

Od října roku 2019 funguje na Přírodovědecké fakultě UHK jedno z DIGI center Elixíru do škol, které se zaměřuje na vzdělávání učitelů v oblasti digitálních technologií. I za tak krátkou dobu existence už si našlo pravidelné účastníky.

„Cílem DIGI center je kolegiální vzdělávání, velký důraz je tedy kladen na výměnu zkušeností, vzájemnou inspiraci a sdílení zpětné vazby. Učitelé se mohou seznámit s novými pomůckami a všechno si vyzkoušet na vlastní kůži,“  vysvětluje Mgr. Petr Coufal, vedoucí DIGI centra. Sám je vyučujícím na Katedře aplikované kybernetiky PřF UHK a na základních školách a didaktikou informatiky se dlouhodobě zabývá.

„Stává se, že některé pomůcky už na školách jsou, ale učitelé nevědí, jak je přesně používat nebo k čemu všemu je lze využít. V neposlední řadě se snažíme i ukázat volně dostupné materiály,“ dodává dále.

Prostor pro setkání učitelů z praxe, studentů i absolventů

Účastníci se scházejí jednou měsíčně – každé setkání má jiné téma, např.: využití Ozobotů ve výuce, logické hry, e-learningové kurzy nebo deskové hry v hodinách informatiky. Za pravidelné návštěvy navíc získají osvědčení, protože kurz je akreditován MŠMT a účast je zdarma. „Na každé setkání zveme lektory nebo přednášíme s kolegy z naší katedry, ale jsou i témata, která navrhují sami účastníci,“  říká Petr Coufal.

Ti se sjíždějí z Hradce Králové nebo nedalekého okolí a jsou mezi nimi jak učitelé z praxe, tak studenti, kteří se na učitelskou dráhu teprve připravují, i čerství absolventi:

„Jako začínající učitelka hledám spoustu podnětů pro svou výuku, abych své žáky zaujala. DIGI centrum je pro mě jako studnice nápadů. Navíc velkým bonusem je téměř rodinné prostředí. Navštívila jsem většinu přednášek a všechny pro mě byly inspirativní,“ popisuje absolventka učitelství na PřF UHK Iva Zvoníková, která na setkání dojíždí z Kolína, kde působí na základní škole.

A co ze setkání už využila ve výuce? „V hodinách matematiky využívám hry s papírem a tužkou, na kroužku s dětmi pracujeme s robotem Lego Mindstorms, na přednášku o Ozobotech jsme dokonce dorazily i s kolegyněmi. Po poslední návštěvě už plánuji, které deskové hry si do školy pořídím. Setkání DIGI centra jsou pro mě hnacím motorem. Vždy se vrátím neuvěřitelně nabitá novou energií a novými nápady. Navíc Hradec je krásné město a já se tam ráda vracím,“ dodává s nadšením.

Přírodovědecká fakulta UHK spolupracuje s Elixírem do škol od roku 2018, kdy začala ve svých prostorách hostit výroční konferenci Elixíru do škol pro učitele fyziky. „Na letošní konferenci už plánujeme i zapojení DIGI centra a představení některých pomůcek, protože fyzika a digitální technologie mají k sobě přirozeně blízko,“  uzavírá Petr Coufal.

Více informací o DIGI centru