PřF Studenti, Aktuálně, Zaměstnanci 24. 6. 2019

Hrajme si i hlavou! má za sebou 12. ročník. Přinesl nové experimenty i sbírku pro zvířata

Datum konání: 24. 6. 2019 09:00, Autor: Kristýna Vávrová, PR a komunikace PřF UHK

Předposlední červnový týden se univerzitní kampus Na Soutoku zaplnil vědeckými experimenty, které si mohou vyzkoušet malí i velcí. Už 12. ročník Hrajme si i hlavou!, letos s tématem „Od A do Z“, představil během 20. a 21. června desítky zajímavých experimentů stovkám dětí.

„Letos děti zjistily, jak se pozná padělaná bankovka, a to nejen česká nebo eurová, ale třeba i japonská. Také jsme připravili nový program Fyzika potmě – co všechno může světélkovat, ve kterém jsme dětem předvedli, co je na tmě zajímavého a proč se jí nemusí bát, protože ve skutečnosti se v ní skrývají samé zajímavé věci,“  říká hlavní organizátorka Michaela Křížová z katedry fyziky PřF UHK o letošních novinkách programu.

Nezapomnělo se ale ani na staré a osvědčené pokusy s kapalným dusíkem a suchým ledem, roboty a rakety všech druhů a velikostí, nenewtonskou kapalinu nebo mlžnou komoru. Spousta aktivit pak byla připravena i pro ty nejmenší experimentátory – třeba skládání souhvězdí z obřích kostek nebo vyrábění netradičních hudebních nástrojů. Připraveni byli i hlavounci  speciální měna, za kterou děti dostaly odměny nebo vyhlášenou limonádu Einsteinovku.

„Letos jsme také prvně ve spolupráci se Záchrannou stanicí Jaro Jaroměř, kteří  u nás také měli svůj stánek, pořádali sbírku dobrot pro zvířátka. Děti nosily semínka nebo starý chleba. K vidění byla i některá zvířata ze záchranné stanice, třeba mýval severní," uzavírá Michaela Křížová.

Hrajme si i hlavou, kde se děti i dospělí učí přírodní vědy hravou formou, je popularizační akcí Přírodovědecké fakulty UHK, kterou organizuje katedra fyziky. Každoročně se jí účastní desítky studentů, kteří se tak v náročných podmínkách vyzkouší své pedagogické schopnosti. Na akci spolupracují kromě kateder PřF UHK i další fakulty Univerzity Hradec Králové. Mezi partnery patří i např. Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, Dům dětí a mládeže Hradec Králové, SPŠ, SOŠ a SOU Hradební z Hradce Králové nebo MŠ Lentilka zaměřená na edukaci dětí se zrakovým postižením a další.

Více informací najdete na http://www.hrajme-si-i-hlavou.cz/ a na facebooku.