PřF Studenti, Věda a výzkum, Zaměstnanci 27. 3. 2020

NMR a hmotnostní spektrometr – nové vybavení laboratoří Katedry chemie PřF UHK ocení nejen vědci, ale i studenti  

Autor: Kristýna Vávrová

Katedra chemie PřF UHK je dlouhodobě zapojena do řady projektů mezinárodních i tuzemských, a mohla tak díky nim vybavit své laboratoře dvojicí nových spektrometrů: hmotnostním a NMR spektrometrem (nukleární magnetická rezonance). Přístroje ocení nejen akademičtí pracovníci, ale i studenti Toxikologie a analýzy škodlivin či Bioorganické chemie.   

NMR spektrometr, v současnosti jeden z finančně nejnáročnějších přístrojů na Přírodovědecké fakultě UHK, pořídila katedra z projektu ERDF1. Jedná se o typ Bruker Avance Neo 500MHz a jde o jeden ze základních přístrojů pro organickou nebo bioorganickou chemii i toxikologii. Tato spektrální metoda se zabývá stanovením a objasněním struktur organických sloučenin. 

Přístroj poslouží kromě výzkumných záměrů akademických pracovníků také k výuce studentů: „Spektrometr Bruker Avance Neo 500 MHz je plně dostačující pro potřeby našich studentů, kteří mohou využít spektrometr pro měření jak 1D spekter zejména 1H, 13C, 19F, 15N, tak 2D spekter (COSY, HSQC, HMBC, NOESY),“ uvedla dr. Jana Svobodová, která má laboratoř NMR na starosti.  

 

 

Druhým přírůstkem v laboratořích je hmotnostní spektrometr, který bylo možné pořídit díky projektu IT4Neuro(degeneration). Jedním z jeho záměrů je vývoj nových látek, které by mohly vést k léčbě neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Slouží především pro identifikaci látek v biologických matricích, které jsou součástí metabolických drah v organismu. „Přístroj nejlépe splňoval naše požadavky na dostatečnou rychlost analýzy pro spojení s rychlými separačními technikami, vysokou správnost měření a rozlišovací schopnost. Tento typ hmotnostního spektrometru navíc umožňuje dělení vytvořených iontů podle jejich iontové mobility, tzn. jejich pohybu v elektrickém poli, který závisí na jejich tvaru a velikosti,“ upřesňuje docent Miroslav Lísa, hlavní řešitel projektu IT4Neuro(degeneration).