PřF Studenti, Konference a přednášky 3. 9. 2019

UČITELÉ BIOLOGIE SOBĚ 2019

z projektu „Krajský akční plán rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji“,

který se uskuteční v úterý 10. 9. 2019 od 8:00 do 14:00

v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (Hradecká 1285, Hradec Králové).

Seminář je určený učitelům biologie ze SŠ i ZŠ a studentům učitelství biologie, klade si za cíl výměnu poznatků z praxe mezi učiteli biologie. Učitelé si během semináře mohou předat své zkušenosti formou dílen, někteří z nich představí své osvědčené a oblíbené aktivity, kterých s úspěchem využívají ve svých hodinách. Zároveň někteří studenti či absolventi PřF UHK budou mít možnost představit své didakticky zaměřené práce.

V případě zájmu o účast prosím o vyplnění závazného přihlašovacího formuláře, který naleznete pod odkazem https://forms.gle/VgtZeUATjLYPaeHLA nejpozději do 4. 9. 2019. Další upřesňující informace budou zasílány pouze přihlášeným účastníkům.

Kapacita je omezená, přednostně bude umožněna účast zájemcům s dřívějším termínem přijaté přihlášky.

Program semináře:

Mgr. Ivana Škraňková – Univerzita Hradec Králové

Laboratorní cvičení na téma EKG: elektroencefalografie (EEG) a elektromyografie (EMG), zaměření na možnost výuky problematiky těchto klinických metod v rámci seminářů biologie na střední škole. Nabízí návrh provedení – tedy metody a formy výuky, a také využití navržených didaktických pomůcek, jako pracovní listy, prezentace, přílohy a v neposlední řadě využití zesilovače EKG/EMG a MindWave Mobile EEG headset za účelem měření elektrické aktivity svalů a mozku ve „školních podmínkách“.

Mgr. Lukáš Bartoň – Základní škola a Mateřská škola Děčín III, Březová 369/25

Jak preparovat hmyz?: v presentaci na toto téma se dozvíte vše potřebné pro vytvoření vlastní školní sbírky hmyzu – jak hmyz smrtit, preparovat, jaké pomůcky k preparaci budete potřebovat a jak se o výslednou hmyzí sbírku starat tak, aby vydržela co nejdéle.

RNDr. Helena Trkalová – Hořické gymnázium

Populace v čase – Losi, vlci, zdroje: ekologické pojmy a zákonitosti, formou hry ukázka faktorů ovlivňujících růst populace v čase a funkčnost mechanismů regulace populací prostřednictvím hustotní závislosti (potravní vztahy, nároky organismů na prostředí, rovnováha a narušení ekosystémů, význam limitujících faktorů, nosná kapacita prostředí, antropogenní vliv na životní prostředí).

Mgr. Jitka Marečková – Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Úprkova 1

Bio(v)típky: kreslím, poslouchám, běhám, myslím. 4 krátké aktivity, které lze použít na motivaci, opakování či na kurzech a při projektech.

Mgr. Lenka Rybáriková – Univerzita Hradec Králové

Včela medonosná (Apis mellifera) ve výuce přírodopisu: možnosti přiblížení včely medonosné (Apis mellifera) a včelařství žákům prostřednictvím laboratorních cvičení, která byla navrhnuta v rámci diplomové práce. Společným tématem předložených laboratorních cvičení je pyl, na který je nahlíženo především jako na významný včelí produkt.

Mgr. Miroslava Maternová – Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola

Včela medonosná jako modelový organizmus pro vysvětlení vztahů a vazeb v přírodě: vybrané aspekty morfologie včely s ohledem na využití v laboratorních cvičeních, biologii včelstva a jeho vlivu na krajinu. Příspěvek je koncipován na úroveň učiva základní školy, střední školy a odborných seminářů na gymnáziu.

Mgr. Lukáš Hilman – Základní škola a Mateřská škola Slatina nad Zdobnicí

AZ kvíz a Riskuj ve výuce přírodopisu člověka: určeno k upevnění a zopakování učiva soutěživou formou týmů nebo individuálně na PC.

Mgr. Alena Janková – Základní škola, Habrmanova 130 Hradec Králové

Fotosyntéza

RNDr. PhDr. Ivo Králíček – Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové, Univerzita Hradec Králové

Ohlédnutí za exkurzí do NP Šumava: připomenutí komplexní přírodovědné exkurze z června 2019.

Mgr. Josef Hotový – Muzeum východních Čech

Závěrem: Dobrovolnická činnost v ochraně přírody