PřF Věda a výzkum 5. 12. 2019

Bioinformatické centrum chce na PřF UHK vychovat novou generaci odborníků, učit se budou v Barceloně nebo Berlíně

Autor: Kristýna Vávrová

Kombinací evropského projektu z kategorie strategická partnerství ve vysokém školství Bioinformatické centrum Hradec Králové a krajského projektu Bioinformatika – Cesta k rozvoji vědy v Královéhradeckém kraji rozvíjí Přírodovědecká fakulta UHK další vědecký směr – bioinformatiku.

„Bioinformatika je nástroj, který se využívá v základním výzkumu, v medicíně, diagnostice či biomedicíně. Přírodovědecká fakulta UHK sama o sobě má základní stavební kameny pro úspěšný rozvoj tohoto směru už tím, že se skládá z kateder biologie, chemie, matematiky či informatiky. Vybízí to tak k přirozené mezioborové spolupráci,“ vysvětluje doktorka Radka Symonová, řešitelka projektu, s tím, že znalost informatiky je pro dnešní biologický a lékařský výzkum už téměř neodmyslitelná:

„Moderní biolog je často stejnou měrou i informatik – potřebuje se orientovat v obrovském množství dat a databází a zpracovat je tak, aby z nich dostal relevantní výsledky. Díky bioinformatice je možné studovat např. evoluční změny v genomu desítek a brzy stovek druhů a díky bioinformatickým a statistickým metodám se mohou lépe odhalovat vzorce a mechanizmy jeho fungování. Testování je tak díky bioinformatice mnohem efektivnější.“

Bioinformatické centrum má 3 zahraniční strategické partnery a umožnilo také navázat spolupráci mezi UHK a Farmaceutickou fakultou UK v Hradci Králové, která je v projektu tuzemským strategickým partnerem. „Našimi zahraničními partnery jsou dvě soukromé firmy založené vědci, Transmitting Science, sídlící v Barceloně, a Physalia-Courses z Berlína, které poskytují etablované bioinformatické vzdělávání a služby reflektující aktuální vědecká témata a nové metodiky, a Univerzita Innsbruck,“ popisuje dále Radka Symonová. Díky tomu se budou moci vzdělávat v zahraničí nejen výzkumníci, ale i studenti, kteří budou bioinformatické metody využívat například ve svých závěrečných pracích a dalším výzkumu. První z nich vycestovali již během podzimu 2019 a další vyjedou hned zkraje roku 2020:

„V plánu je nejprve vychovat tzv. nultou generaci a do budoucna pak díky tomu nabízet kurzy pro další zájemce nebo žádat o akreditaci studijního programu.“

K tomu významnou měrou pomohla dotace Královéhradeckého kraje, která umožní účast dvou studentek (z UHK a FaF UK) na velmi intenzivním 14denním kurzu genomiky a bioinformatiky v Českém Krumlově organizovaném výhradně špičkovými zahraničními univerzitami (USA a EU).

Představení Bioinformatického centra HK a možností další spolupráce proběhlo při akci Code Week 2019 pořádaném na PřF UHK ve spolupráci s Farmaceutickou fakultou UK v říjnu 2019. V rámci něj probíhaly přednášky a semináře zaměřené na představení bioinformatiky jako takové i konkrétních metod a postupů. V listopadu 2019 také proběhla akce Python Week.

Kurzy Bioinformatického centra HK

Facebookové stránky Bioinformatického centra HK