PřF Zahraničí 31. 8. 2019

O letní školy na Přírodovědě vzrůstá zájem zahraničních studentů

Autor: Kristýna Vávrová, foto: Kristýna Vávrová

O letních prázdninách bylo na Přírodovědecké fakultě rušno – katedry matematiky a chemie pořádaly letní školy pro zahraniční studenty.

Na zcela první Summer school of Toxicology přijelo na konci července do Hradce Králové 26 studentů z Jangtze University a z Nanjing Agricultural University. Na katedře chemie studenti během měsíčního pobytu absolvovali přednášky a laboratorní cvičení, poznávali okolí i další česká a zahraniční města, např. Prahu, Vídeň nebo Drážďany, a naučili se i několik základních českých frází.

Pro všechny z nich to byl první pobyt v evropské zemi a soudě podle jejich nadšení snad ne poslední:

Je těžké říct, co se mi líbilo nejvíce! Moc milí byli učitelé a všichni, kteří se o nás starali. Krásný byl výlet do Adršpašských skal, i když je těžké ten název vyslovit. V laboratořích jsem rozuměla skoro všemu, přestože se učíme některé termíny v čínštině a tady jsme jim museli rozumět v angličtině, naučili jsme se tak něco nového. Určitě pomohlo i to, že jsme dostávali podklady od vyučujících. Anqui, studentka z Nanjing Agricultural Unievrsity

Matematiku studovali účastníci z Ukrajiny i Řecka

Od 1. do 31. srpna přivítala Katedra matematiky Přírodovědecké fakulty UHK skupinu 30 zahraničních studentů z Ruska, Ukrajiny i Řecka, kteří se sem znovu sjeli na Letní školu geometrie a topologie. Ta si tak po minulých ročnících postupně buduje své pevné místo mezi vyhledávanými prázdninovými kurzy.

„Už o loňské ročníky jarní a letní školy, které jsme na katedře pořádali, byl velký zájem. Letos jsme ale museli mnoho zájemců i odmítnout – z 85 přihlášených jsme vybrali 30 nejnadanějších studentů, kteří obdrželi i stipendium pokrývající část nákladů,“ popisuje Anton Galaev, hlavní organizátor a vědecký pracovník Katedry matematiky PřF UHK.

„Takový zájem je pro nás známkou toho, že se nám daří budovat tradici škol, které jsou pro studenty atraktivní svou náplní a lákavé svým prostředím, což nás velice těší,“ hodnotí dále Galaev.

Na programu letní školy byly přednášky a kurzy věnované současným otázkám diferenciální geometrie a topologie, které souvisí i s výzkumnou aktivitou členů katedry matematiky. Přednášeli její zahraniční výzkumní pracovníci Yaroslav Bazaikin, Oleksii Kotov, Ioannis Chrysikos, Charalampos Evripidou a postdoktorandi Eivind Schneider a Curtis Porter.

Škola tematicky navazuje na Jarní školu diferenciální geometrie a topologie, která na PřF UHK proběhla v květnu 2018, a Letní školu algebraické geometrie ze srpna 2018.