PřF Konference a přednášky 8. 3. 2019

Jubilejní 60. ročník Fyzikální olympiády se vrátil do Hradce

Autor: Kristýna Vávrová

V poslední únorový týden se zaplnila Přírodovědecká fakulta UHK padesátkou nadějných fyziků. V jejích prostorách se totiž konalo celostátní kolo kategorie A Fyzikální olympiády. Letošní ročník této soutěže byl již šedesátý.


Fyzikální olympiáda, která je druhou nejstarší předmětovou olympiádou v České republice, starší už je pouze olympiáda matematická, vznikla roku 1959 a od té doby se její zúčastnili již tisíce studentů a žáků. Kromě kategorie A, určené pro maturitní ročníky (i když se mohou účastnit i soutěžící mladší), má dalších 6 kategorií.
Absolutním vítězem letošního jubilejního ročníku se stal Josef Minařík (Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše), o pouhý půl bod za ním se umístil Michal Jireš (Gymnázium F. M. Pelcla Rychnov nad. Kněžnou) a na třetím místě skončil – taktéž se ztrátou půl bodu – Jindřich Jelínek (Gymnázium Olomouc-Hejčín):

„Soutěžící se ve velmi náročných teoretických úlohách museli vypořádat s problémy z mechaniky tekutin, geometrické optiky, termodynamiky, elektřiny a jaderné fyziky. K řešení úloh bylo třeba hlubokého fyzikálního porozumění problémům, ale také schopnost používat vyšší matematiku. Netradiční experimentální úloha byla inspirována diamagnetickou levitací. Ačkoliv samotné měření nebylo letos až tak náročné na experimentální zručnost, zpracování naměřených hodnot bylo naopak velice rozsáhlé a obtížné,“ popisuje letošní úlohy předseda Ústřední komise Fyzikální olympiády Jan Kříž.


Vítězi FO se letos stalo celkem 11 účastníků, umístily se mezi nimi i dvě dívky, Kateřina Rosická (Gymnázium Kutná Hora) a Miroslava Novoveská (Masarykovo gymnázium Plzeň). Všechny teď čeká další domácí příprava a přibližně za měsíc společné soustředění na Katedře fyziky PřF UHK, na jehož konci bude vybrána reprezentace, která se zúčastní letošní Mezinárodní fyzikální olympiády v izraelském Tel Avivu. Na té loňské se český výběr umístil v celosvětové konkurenci 87 států na 31. místě:

„Studenti, kteří se do tohoto výběru nedostanou, ale nemusí být smutní, dostanou možnost účastnit se nové Evropské fyzikální olympiády (EFO), které jsme se loni s reprezentací účastnili prvně a hned jsme z ní přivezli první medaili, kterou vybojovala právě Kateřina Rosická,“ pokračuje Jan Kříž.
Většina vítězů, kteří se umístili na předních příčkách olympiády, po absolvování střední školy míří na elitní školy, přírodovědně zaměřené obory a techniky: „Není ale výjimkou, že se dostávají i na zahraniční školy, a to ty nejprestižnější, jako je Harvard, Princeton, Cambridge a další,“ podotýká dr. Filip Studnička, jeden z organizátorů, který pravidelně studenty připravuje a vede reprezentační tým na MFO i EFO.


Není vůbec náhodou, že se tento jubilejní ročník konal právě v Hradci Králové – sídlo Ústřední komise Fyzikální olympiády je totiž právě zde a má také úzké vazby na zdejší Katedru fyziky PřF UHK. Předsedou komise FO je nově jmenovaný děkan PřF UHK Jan Kříž, který předsednictví převzal v roce 2015 po prof. Ivo Volfovi. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odborným garantem je Jednota českých matematiků a fyziků, pro teoretickou část soutěže poskytlo prostory i Gymnázium Boženy Němcové.
Pro soutěžící byl připraven i doprovodný program, v rámci něhož si užili divadelní představení v podání improvizační skupiny Paleťáci, přednášky a exkurze po laboratořích Přírodovědecké fakulty UHK, návštěvu Hvězdárny a planetária HK nebo sportovní turnaj. Nejlepší řešitelé dostali věcné ceny od partnerů FO, mezi kterými je i letos skupina ČEZ, EMPLA AG, spol. s r. o., nebo společnost SEVEN EC, Elektrárny Opatovice a Tepelné hospodářství HK. Záštitu nad 60. ročníkem FO převzal primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová, rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča a děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Pavel Trojovský.
 

Kristýna Vávrová

Referentka PR