PřF Aktuálně, Konference a přednášky 10. 9. 2019

Hana Kleinerová: Ženy, které změnily vědu (přednáška)

Datum konání: 25. 9. 14:00, Autor: Kristýna Vávrová

„Proč jsou i sedmdesát let poté, co jsem vystudovala chemii, ženy v tomto a dalších odvětvích v menšině?“ ptá se Hana Kleinerová a zamýšlí se nad tím, s jakými překážkami a předsudky se musí ženy se zájmem o vědeckou kariéru vyrovnávat a jakým způsobem je možné je podporovat. Na své besedě představí několik více či méně známých žen, které přispěly k rozvoji přírodních věd – Adu Lovelace, Berthu Benz, Mary Anning, Dorothy Hodgkin, Caroline Herschel nebo Hedy Lamarr.

Hana Kleinerová (*1927)

Dětství prožila v Hradci Králové, kde navštěvovala Masarykovu základní školu. Po prvním roce gymnázia pak v červenci 1939 odcestovala se sestrou Soňou do Anglie.

Tam v roce 1945 dochodila střední školu ve městě Boston v Lincolnshiru a v roce 1948 získala na London University titul BSc z chemie. Pracovala jako chemička a vedoucí laboratoře v společnosti Winstones Ltd, která vyráběla barvy a válce pro tiskárny a různé jiné průmysly.

Přednáška proběhne 25. září 2019 v Aule S1 Přírodovědecké fakulty UHK od 14.00.